Espoon Tapiolassa 24 ihmistä loukkaantui tilapäisen sillan romahdettua, kertoo Hus. Husin mukaan kenelläkään ei ole hengenvaarallisia vammoja.
Poliisin mukaan ihmiset putosivat useita metrejä vaneripohjaisen kävelysillan romahdettua.
Palomestari kertoi STT:lle paikan päällä Espoossa, että loukkaantuneet ovat Kalasataman peruskoulun kahdeksasluokkalaisia. Palomestarin mukaan sillalla oli sen romahtaessa 39 ihmistä, joista osa oli koululaisia ja osa heidän ohjaajiaan.
Palomestarin mukaan loukkaantuneille tuli ranka- ja raajavammoja, mutta tiettävästi kukaan ei ollut hengenvaarassa. Hus tiedotti, että sairaaloihin tulleiden vammat ovat olleet pääosin raajamurtumia.
STT:n paikalla olleen toimittajan mukaan alueella on edelleen käytössä samankaltaisia rakennelmia kuin nyt romahtanut kävelysilta oli, ja ihmiset kävelevät niillä edelleen.
Turmapaikan lähellä asuva Ilpo Niemi kertoi STT:n toimittajalle, että hän kulkee paikalla päivittäin.
– Tämä on vakioreittini. Juuri eilen kun käveltiin tästä koiran kanssa, huomasin, kuinka nämä sillan vanerit narisevat kävellessä. Mietin, että milloinkohan näiden kunto on viimeksi tarkistettu. Sitten seuraavana päivänä tapahtui tällainen, hurjaa, Niemi sanoi.
Hälytys torstaiaamuna
Pelastuslaitos sai hälytyksen suuresta sortumaonnettomuudesta Espoon Tapiolaan noin puoli kymmenen aikaan torstaiaamuna.
Paikalle lähetettiin useita pelastuslaitoksen yksiköitä. Pelastuslaitos kertoi 20 vaille kymmenen pelastustöiden alkaneen.
Poliisi tutkii tapahtunutta.
Presidentti Sauli Niinistön mukaan Tapiolan siltaonnettomuus on pysäyttävä uutinen. Presidentti kirjoitti asiasta Twitter-tilillään.
– Tuen ja avun tarjoaminen nyt tärkeää, Niinistö kirjoitti tviitissään.
Myös pääministeri Sanna Marin kuvaili Twitter-tilillään Espoon onnettomuutta järkyttäväksi uutiseksi.
– Voimaa onnettomuudessa loukkaantuneille ja heidän läheisilleen. Olette ajatuksissa, sanoi Marin Twitter-tilillään.
Espoon kaupunginjohtaja Mäkelä: Ei vielä selvillä, onko syytä sulkea muita siltoja
Espoon kaupunginjohtajan Jukka Mäkelän mukaan ei ole vielä selvillä, onko muita siltoja syytä sulkea siltä varalta, että niissä saattaisi olla Tapiolan sillan kaltainen turmariski. Mäkelä kommentoi tilannetta kello 13:n jälkeen STT:lle.
Mäkelän mukaan nyt on ensisijainen tehtävä varmistaa, ettei Tapiolassa tapahtuneen sillan romahduksen kaltaisia onnettomuuksia pääse sattumaan enempää. Kaikissa tilanteissa, joissa on riski jostakin vastaavasta Espoossa tai muualla, on hänen mukaansa syytä ryhtyä toimiin vahinkojen estämiseksi.
Espoon kaupunginjohtaja totesi, että tänään tapahtunut sillan romahtaminen Tapiolassa tuli täytenä yllätyksenä.
Mäkelän mukaan on käytävä perusteellisesti läpi esimerkiksi se, onko nyt sortuneessa sillassa havaittu tai epäilty turvallisuuspuutteita. Asiaa selvittävät hänen mukaansa sekä rakennusvalvonta, kaupunkiympäristön toimiala että kaupunkitekniikka.
Mäkelä lisäsi, että ensimmäinen tilanneraportti saataneen myös Espoon osalta kello 15, kun Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos järjestää onnettomuuteen liittyvän tiedotustilaisuuden.
Mäkelä esitti Espoon kaupungin puolesta syvän pahoittelun siltaturmassa loukkaantuneille ja heidän omaisilleen.
Sortunut silta on kaupungin vastuulla
Tänään sortunut silta on Espoon kaupungin vastuulla, kaupunki kertoo tiedotteessaan. Sillan suunnittelu ja toteutus on tilattu telinetoimittajalta.
– Silloille tehdään säännölliset viikkotarkastukset. Viimeisin tarkastus on tehty perjantaina 5.5., ja siitä on kirjattu tarkastuspöytäkirja, kaupungin tiedotteessa kerrotaan.
Kaupunki aikoo tiedotteen mukaan varmistaa, että kaikki alueen sillat tarkastetaan viipymättä.
Juttua päivitetty klo 14.50: Täydennetty Espoon kaupunginjohtajan kommenteilla.
Juttua päivitetty klo 12.39: Täydennetty uutista STT:n haastatteleman silminnäkijän kommenteilla ja Husin sekä poliisin antamilla tiedoilla.