Ym­pä­riin­sä sin­kou­tu­neet root­to­rin palaset ai­heut­ti­vat isot va­hin­got Oulun kop­te­ri­tur­mas­sa – Lä­vis­ti­vät pien­ko­neen siiven ja pel­ti­sei­nän

Kopterionnettomuus Oulun lentokentällä.
Kopterionnettomuus Oulun lentokentällä.
Kuva: Jukka Leinonen

Oulun lentokentällä aamupäivällä kyljelleen alas tulleen helikopterin roottorin hajoaminen aiheutti laajaa tuhoa ympäristöön. Roottori osui kentän pintaan ja sen lavat hajosivat kovalla nopeudella lentäneiksi kappaleiksi.

Kopterissa sisällä oli kaksi henkilöä, jotka eivät loukkaantuneet.

Päivystävä palomestari Vesa Ek kertoo, että pelastushenkilöstö on tarkistanut ympäristön vahinkoja.

Kappaleet ovat puhkoneet muun muassa onnettomuuspaikan läheisen pressu- ja peltirakenteisen hallin seiniä.

– Roottorin palasia on mennyt myös ainakin yhden pienlentokoneen siivistä läpi. Kaikki lähellä olevat koneet ja kohteet tarkistetaan vaurioiden varalta.

Lisäksi roottorinkappale lävisti yhden polttoainesäiliön valuma-altaan ja itse säiliön, josta vuoti polttoöljyä tai dieseliä, Ek kertoo.

Hänen mukaansa lähimmälle autoparkille on parisataa metriä. Vesa Ekin tiedossa ei ollut, että autoja olisi vaurioitunut.

– Alueella olevissa halleissa on voinut olla väkeä töissä, joten periaatteessa he ovat voineet olla vaarassa tässä.

Palomestarin mukaan itse helikopterin polttoainesäiliö ei puhjennut turmassa. Kopterin ympäristö vaahdotettiin rutiinivarotoimena.

Onnettomuustutkintakeskus ei palomestari Vesa Ekin tietojen mukaan ollut vielä alkuiltapäivästä päättänyt, ryhtyykö se tutkimaan onnettomuutta.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä