Tilaajille

Yli­opis­to­jen va­lin­ta­pe­rus­teet muut­tui­vat kesken haun – avoimen yli­opis­ton rei­til­le entistä suu­rem­pi tarve

Moni korkeakouluun hakeva nuori ihmettelee, miten koulut voidaan avata ja yleisötilaisuuksia pitää, mutta perinteisiä pääsykokeita ei saada järjestettyä, kirjoittaa Lännen Median toimittaja Virpi Niemistö.


Yliopistojen valintamenettelyt ovat muuttuneet viime vuosina. Todistusvalintaa painotetaan nyt valintakokeen kustannuksella.
Yliopistojen valintamenettelyt ovat muuttuneet viime vuosina. Todistusvalintaa painotetaan nyt valintakokeen kustannuksella.
Kuva: Tomi Vuokola
Näkökulma

Suomalaiset koulut ensimmäisestä yhdeksänteen luokkaan avaavat ovensa toukokuun puolivälissä. Ravintolat pääsevät koronapannasta toukokuun lopussa.

Yleisötilaisuuksissa saa kesäkuun alusta lähtien olla enintään 500 henkeä, kunhan tapahtuma järjestetään tarkasti rajatuissa tiloissa ja turvaväleistä sekä hygieniasta huolehditaan.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä