Yle: Ul­ko­maa­lais­ten työn­te­ki­jöi­den oi­keuk­sia pol­jet­tu Olym­pia­sta­dio­nin työ­maal­la

Ulkomaalaisten työntekijöiden oikeuksia on poljettu Olympiastadionin rakennustyömaalla, kertoi Ylen MOT-ohjelma maanantaina. Ohjelmassa haastatellut alihankkijoiden työntekijät kertoivat muun muassa huonosta kohtelusta, pitkistä päivistä, maksamattomista lisistä ja korvauksista, uhkailusta, turvallisuuspuutteista sekä heikoista majoitustiloista.

MOT kertoi, että ohjelmaan oli vaikea saada haastateltavia, koska alihankkijoiden ulkomaalaiset rakennustyömiehet pelkäävät menettävänsä työmahdollisuuksia.

Helsingin Sanomien mukaan pääurakoitsija Skanska kertoi tiedotteessa selvittäneensä yhdessä Rakennusliiton kanssa Olympiastadionin rakennustyömaan alihankkijoiden palkkaepäselvyyksiä, mutta työntekijöiden saamista uhkauksista sillä ei ole tietoa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä