Maamme ulko- ja turvallisuuspolitiikasta on perinteisesti päätetty mahdollisimman suurella yksimielisyydellä. Linjaukset on hyväksytty eduskunnassa parlamentaarisesti valmisteltujen ulko- ja turvallisuuspoliittisten selontekojen muodossa.
Parlamentaarista valmistelua on käytetty myös yksittäisissä merkittävissä linjan muutoksissa. Naton jäsenyyden valmistelu on tästä paras esimerkki.
Ydinenergialakia ollaan muuttamassa niin, että siitä poistettaisiin kaikki esteet ydinaseiden sijoittamiseen, läpikulkuun ja varastointiin Suomessa
Kuva: Joel Maisalmi
Orpo-Purran hallitus lähetti äskettäin lausunnolle ydinenergialain muutosesityksen, jolla poistetaan kaikki lakiin perustuvat esteet ydinaseiden sijoittamiseen, läpikulkuun ja varastointiin Suomessa.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi