Uuden Ro­va­nie­men lu­ki­joi­den tun­nel­mia Kont­ti­sen ki­sois­ta – Haus­kem­paa kuin omilla syn­ty­mä­päi­vil­lä!

Konttisen kisat ovat aina hiihdon juhlaa.

<p>Pupuksi pukeutunut Aino Kilpiö hiihti 4-vuotiaiden sarjassa ja sijoittui lopputuloksissa kahdeksanneksi! Matkaa oli taitettavana 200 metriä.</p> Pinja Kentala hiihti kahdeksanvuotiaiden sarjassa. Pinja Kentala (485) hiihti myös mummun kännykässä Kokkolassa, koska kilpailusta oli suora lähetys. <p>Lyly Kentala nappasi mitalin kuusivuotiaiden sarjassa.</p> Alma Kilpiöllä oli kisoissa jo varsin pitkä matka, 800 metriä. Sijoitus oli 13. Rinnalla oli yli 90 kilpakumppania!
Pupuksi pukeutunut Aino Kilpiö hiihti 4-vuotiaiden sarjassa ja sijoittui lopputuloksissa kahdeksanneksi! Matkaa oli taitettavana 200 metriä.
Pupuksi pukeutunut Aino Kilpiö hiihti 4-vuotiaiden sarjassa ja sijoittui lopputuloksissa kahdeksanneksi! Matkaa oli taitettavana 200 metriä.
Kuva: Tanja Kilpiö

Kahden vuoden tauon jälkeen päästiin jälleen hiihtämään perinteisissä Konttisen kisoissa. Kisat pidettiin sunnuntaina 20.3. Ounasvaaran hiihtostadionilla.

Uusi Rovaniemi pyysi lukijoiltaan kuvia kilpailuista, ja kuvat lähettäneet Kentalan ja Kilpiön sisarukset palkitaan nyt suklaayllätyksellä. Sen lisäksi he saivat jo palkinnot jo kilpailussa, jossa maaliin tulleet saivat mitalin, karkkiherkkua ja lämpimän mehun.

Kentalan sisarukset olivat hiihtokilpailuissa ensimmäistä kertaa. Pinja Kentalan mukaan hiihto oli viikonlopun paras tapahtuma – siitäkin huolimatta, että hänellä itsellään oli lauantaina synttärit.

Velipoika Lyly Kentala viihtyi myös ladulla. Välillä hiihtäjää jopa nauratti, kun yleisöstä kantautui kannustushuuto ”Ytyä pyttyyn!”.

Ounasvaaran hiihtoseuran perinteikkäissä kisoissa oli noin 700 hiihtäjää. Starttiviivalta suksittiin matkaan aamupäivästä pitkälle iltapäivään.

Nuorimmat hiihtäjät eivät välttämättä ole täyttäneet kahtakaan vuotta. He osallistuvat neljävuotiaiden sarjaan ja hiihtävät kahdensadan metrin matkan.

Konttisen kisojen kokeneimmat hiihtäjät olivat 12-vuotiaiden sarjassa, jossa matka on jo liki kaksi kilometriä.

Konttisen kisat järjestettiin nyt 96. kertaa.

Konttisen kisat keräävät paikalle satoja osallistujia. Kilpailun järjestelyistä vastaa Ounasvaaran hiihtoseura. Kuva Lapin Kansan arkistosta.
Konttisen kisat keräävät paikalle satoja osallistujia. Kilpailun järjestelyistä vastaa Ounasvaaran hiihtoseura. Kuva Lapin Kansan arkistosta.
Kuva: Jussi Leinonen
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä