Utsjoen kunta toi­veik­kaa­na 30 mil­joo­nan euron in­ves­toin­nis­ta – Kaks­laut­ta­sen ke­hit­tä­jä tun­nus­te­lee, saako se paik­ko­ja uuden mat­kai­lu­koh­teen oh­jel­ma­pal­ve­lui­den jär­jes­tä­mi­seen

Huima jopa 30 miljoonan euron investointi matkailuun Utsjoen kirkonkylässä on nyt odotusjonossa. Kakslauttaseen Sodankylän ja Inarin rajalle suuren matkailukylän rakentanut Juhani Eiramo kuulostelee, miten Utsjoen kunta, Metsähallitus ja paliskunnat suhtautuvat kaavaillun matkailukohteen kehittämiseen.

–Ohjelmapalveluille tarvitaan myös paikkoja, Eiramo viittaa Saariselän alueen monipuoliseen reittiverkostoon, joilla turisteille voidaan järjestää erilaisia kyytejä, kokemuksia ja aktiviteetteja.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä