Uk­kos­kuu­ro ja syök­sy­vir­taus työl­lis­ti­vät pe­las­tus­lai­tos­ta Muo­nios­sa – puita kaatui ta­lo­jen, säh­kö­lin­jo­jen ja auton päälle

Ukkoskuuron yhteydessä iskenyt syöksyvirtaus aiheutti useita vahingontorjuntatehtäviä Muoniossa tiistai-iltana. Päivystävän palomestarin Ville Rankisen mukaan alueella kaatui kymmeniä puita.

– Kolme puuta kaatui sähkölinjan päälle, neljä rakennusten päälle ja yksi auton päälle, Rankinen kertoo.

Rakennusten ja auton vaurioiden laajuutta hän ei osaa arvioida. Pelastuslaitoksen tehtävänä on pääasiassa arvioida tilanne ja tehdä siitä turvallinen.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä