Republikaanien presidenttiehdokas Donald Trump lupaa Milwaukeen puoluekokousväelle uskomatonta voittoa marraskuun vaaleissa. Trumpin ennakoiman vaalivoiton jälkeen alkavat hänen mukaansa mahtavimmat neljä vuotta Yhdysvaltain historiassa.
Trump sanoi puoluekokouksen puheessaan hyväksyvänsä virallisesti republikaanipuolueen presidenttiehdokkuuden.
Trump sanoi aikovansa olla koko maan presidentti, ei vain yhden puoliskon.
Puheessaan Trump sanoo myös, ettei hän ole uhka demokratialle, niin kuin hänen vastustajansa väittävät. Sen sijaan Trump sanoo pelastavansa demokratian Yhdysvaltain kansaa varten.
Trumpia syytetään muun muassa pyrkimyksistä kumota vuoden 2020 presidentinvaalien tulos. Hän hävisi vaalit tuolloin Joe Bidenille. Trumpia vastaan on nostettu lukuisia rikossyytteitä, joita hän on väittänyt poliittisiksi ajojahdeiksi.
Demokraattien lopetettava "puolueelliset ajojahdit"
Trump kehotti puheessaan demokraatteja lopettamaan häneen kohdistuvat “puolueelliset ajojahdit”.
Jos demokraatit haluavat yhdistää maamme, heidän pitäisi luopua näistä puolueellisista ajojahdeista, joita olen käynyt läpi noin kahdeksan vuoden ajan, ja heidän pitäisi tehdä se viipymättä ja sallia kansamme arvoisten vaalien edetä. Aiomme voittaa ne joka tapauksessa, hän sanoi.
Hän on useaan otteeseen syyttänyt demokraattien käyttävän maan oikeusjärjestelmää aseena. Puheessaan Trump vaati demokraatteja lopettamaan tämän sekä poliittisten vastustajiensa leimaamisen demokratian vihollisiksi.
Trump sanoo puheessaan republikaanien puoluekokouksen yleisölle, ettei Yhdysvaltain tulisi kriminalisoida toisinajattelua tai demonisoida poliittista erimielisyyttä.
Trump kiitti puheessa paikalle tullutta vaimoaan ja muuta perhettään. Melania Trump esiintyi ensi kertaa julkisuudessa miehensä kanssa pitkään aikaan.
Hän kommentoi lavalla myös varapresidenttiehdokastaan J. D. Vancea, josta tulee hänen mukaansa hieno varapresidentti.
Väittää pysäyttävänsä siirtolaisten tulon maahan
Trump listasi puheessaan tavoitteitaan mahdolliselle uudelle presidenttikaudelleen. Omien sanojensa mukaan hän aikoo muun muassa sulkea Yhdysvaltain etelärajan, jos hänet valitaan tehtävään.
Trump väittää Yhdysvalloissa olevan käynnissä laittoman maahantulon kriisi, jonka hän väittää johtavan rikoksiin maassa.
Trump väittää pysäyttävänsä siirtolaisten tulon maahan sulkemalla etelärajan sekä rakentamalla loppuun Yhdysvaltain ja Meksikon välisen raja-aidan, jonka rakentamisen hän aloitti ensimmäisellä presidenttikaudellaan.
– Muut maat lähettävät Yhdysvaltoihin murhaajiaan ja rikollisiaan, Trump väitti puheessaan.
Trumpin mukaan republikaanit käynnistävät maailmanhistorian suurimman karkotushankkeen.
Puheessaan Trump syytti istuvan presidentin, demokraatti Joe Bidenin hallintoa siitä, että se ei tee mitään siirtolaisten maahantulon pysäyttämiseksi.
Uutiskanava CNN tähdentää faktantarkistuksessaan, että väite on väärä. Laittomat rajanylitykset Yhdysvaltain rajalla ovat laskeneet kesäkuussa ja Bidenin hallinto on asettanut merkittäviä rajoituksia turvapaikanhaulle sekä ryhtynyt muihin toimiin laittoman maahantulon suitsimiseksi.
Eroon sähköautosäännöistä, hintoja alas
Trump sanoo myös hankkiutuvansa eroon Bidenin hallinnon sähköautosäännöistä ja aikovansa pelastaa Yhdysvaltain autoteollisuuden. Trump lupaa suuria autotehtaita Yhdysvaltoihin sekä 200–300 prosentin tulleja ulkomaisille autoille.
Hän myös toisti jo aiemmin kuullun lupauksen siitä, että tipeistä saatavat tulot muutetaan jatkossa verovapaiksi republikaanien päästyä valtaan.
Hintojen laskemiseksi Trump ja republikaanit aikovat leikata energiakustannuksia. Trump väittää näiden leikkausten vuorostaan vähentävän kuljetus- ja valmistuskustannuksia sekä kaikkien taloustuotteiden hintoja.
– Maksatte liikaa. Aiomme alentaa verojanne edelleen, Trump sanoi ja sanoi tämän johtavan valtavaan kasvuun, jolla maksettaisiin valtionvelka.
Edellisellä presidenttikaudellaan Trump antoi suuria veroalennuksia. Yritykset saivat pysyviä verohelpotuksia, mutta työntekijöiden veronalennukset tulevat tiensä päähän ensi vuoden jälkeen.
Trump lupasi puheessaan rakentaa Yhdysvaltoihin niin kutsutun rautakupoli-ohjuspuolustusjärjestelmän ja lupasi rakentaa sen kokonaan yhdysvaltalaisvoimin.
Väitti maailmassa olleen rauha
Hän väitti myös, että maailmassa oli rauha, kun hän päätti presidenttikautensa.
Vastustajamme perivät maailman, jossa oli rauha ja muuttivat sen sodan planeetaksi, Trump väitti puheessaan.
Väite on kuitenkin CNN:n faktantarkistuksen perusteella väärä, sillä maailmassa oli kymmeniä sotia ja aseellisia konflikteja, joihin ei oltu saatu ratkaisua, kun Trump jätti Valkoisen talon vuonna 2021.
Yhdysvaltain joukkoja oli edelleen taistelutehtävissä Afganistanissa ja Irakissa. Sisällissodat jatkuivat ainakin Syyriassa, Jemenissä ja Somaliassa. Israelin ja palestiinalaisten välinen konflikti oli tuolloinkin käynnissä, minkä lisäksi Israelilla oli kärhämää Hizbollahin, Syyrian ja Iranin kanssa. Taistelut jatkuivat myös Ukrainan ja Venäjä-mielisten joukkojen välillä Ukrainan Donbasissa.
Käytti Bidenin nimeä säästellen
Trump viittasi puheessaan useaan otteeseen Bidenin hallintoon, mutta käytti istuvan presidentin nimeä varsin säästeliäästi. Yhdessä vaiheessa puhetta hän mainitsi Bidenin nimeltä, mutta sanoi tekevänsä näin vain kertaalleen. Tosin tässäkin yhteydessä hän sanoi seuraajansa nimen kahdesti.
CNN raportoi aiemmin torstaina lähteensä pohjalta, ettei Trumpin odotettu sanovan Bidenin nimeä puheessaan kertaakaan.
Trumpin mukaan kaikki maailman nykyiset katastrofit voidaan korjata kunnollisella johtajuudella. Hän väitti, että nämä ongelmat korjataan erittäin pikaisesti.
Olemme amerikkalaisia, suuruus on synnyinoikeutemme, mutta niin kauan kuin olemme toistemme kurkuissa, tuo kohtalo on ulottumattomissamme. Menestys tuo meidät yhteen, Trump sanoi.
Kuten esivanhempamme, meidän on yhdistettävä voimamme ja jatkettava yhtenä kansana, joka vannoo uskollisuutta yhdelle kauniille lipulle. Tänään pyydän nöyrästi teidän ääntänne. En tule koskaan pettämään teitä. Tulemme voittamaan, voittamaan ja voittamaan.
Trumpin puhe republikaanien puoluekokouksessa Yhdysvaltain Milwaukeessa kesti puolisentoista tuntia.
ABC Newsin ja NBC Newsin mukaan Trumpin puhe oli historian pisin presidenttiehdokkuuden hyväksymisen yhteydessä pidetty puhe. Edellinen ennätys oli niin ikään Trumpin käsialaa, sillä hän piti vuonna 2016 tunnin ja 15 minuuttia kestäneen puheen.
Trumpin perhe nousi lavalle puheen päättymisen jälkeen, ja katosta pudotettiin sinisiä, punaisia, valkoisia ja kultaisia ilmapalloja.
"Nyrkkini nousi korkealle ilmaan"
Trumpin puhe puoluekokouksessa oli hänen ensimmäisensä lauantaisen salamurhayrityksen jälkeen. Trumpin mukaan hän seisoo republikaanien puoluekokouksen lavalla Jumalan ansiosta.
– Kuulin Pennsylvaniassa kovan viheltävän äänen ja kuulin jonkin osuvan oikeaan korvaani. Siirsin oikean käteni korvalleni. Käteni oli veren peittämä. Tiesin heti, että se oli vakava tilanne, olimme hyökkäyksen kohteena, Trump sanoo.
Trump ylisti salaisen palvelun agenttien urheutta eikä yhdy kritiikkiin, jota heihin on kohdistunut viime lauantain salamurhayrityksen jälkeen. Trumpin mukaan tilanne sai päätöksen, kun salaisen palvelun agentti surmasi salamurhaajan.
– Kun suljettu nyrkkini nousi korkealle ilmaan, yleisö tajusi että olin kunnossa ja karjui ylpeydestä maatamme kohtaan tavalla, jonka veroista en ole koskaan kuullut. Olen lopun ikääni kiitollinen tuolle patrioottien yleisölle, hän sanoo.
Trump huomioi puheessaan, että yksi ihminen sai surmansa ja hänen itsensä lisäksi kaksi muuta ihmistä haavoittui ampumisessa. Hänen mukaansa uhrien omaisille on kerätty viime päivinä 6,3 miljoonaa dollaria.
Hän piti puheensa yhteydessä hiljaisen hetken ampumisessa kuolleen miehen kunniaksi.
Lähteenä myös uutistoimisto AFP.