Tornion tulli syynää koirien pa­pe­rei­ta vii­kon­lop­pu­na – lääk­keen unohdus voi kään­nyt­tää rajalta eläin­lää­kä­riin

Keminmaassa ja Piteåssa pidetään viikonloppuna koiranäyttelyt. Niiden takia tulli valvoo lemmikkieläinten rajanylityksiä viikonlopun ajan tehostetusti Torniossa.

Tulliylitarkastaja Harri Miettinen ja tullitarkastaja Matti Kovanen näyttivät, miltä auton pysäyttäminen näyttää.
Tulliylitarkastaja Harri Miettinen ja tullitarkastaja Matti Kovanen näyttivät, miltä auton pysäyttäminen näyttää.
Kuva: Teija Soini

Tornion tulli tehostaa lemmikkien rajanylitysten valvontaa viikonloppuna 11. ja 12. heinäkuuta. Syynä ovat koiranäyttelyt Keminmaassa ja Piteåssa. Niiden uskotaan lisäävän lemmikkieläinten rajanylityksiä.

Tulli tarkastaa, että Ruotsista Suomeen omistajansa kanssa saapuvalla koiralla on tunnistusmerkintä, asianmukaisesti täytetty EU-lemmikkieläinpassi, voimassa oleva raivotautirokotus ja käsittely ekinokokkoosia vastaan.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä