Tilaajille

Tornion ais­ti­huo­ne tuo metsän lähelle ja avaa oven men­nee­seen – 100-vuo­tias Tenho Ruottu: "Tässä on luonto ym­pä­ril­lä, ja ora­van­poi­ka­set hyp­pi­vät ok­sil­la"

Tornion Saarenvireen uudessa aistihuoneessa luodaan mielikuvia eri aistien kautta. Huoneessa nähdään, kuullaan, tunnetaan ja haistetaan. Välillä myös maistetaan.

Tenho Ruottua ihan naurattaa, kuinka aito kuusentuoksu Tanja Liukkosen haistattamassa vanulapussa on. Yrttipurkeissa on kuusen lisäksi männyn ja Lapin marjojen tuoksuja nuuskutettavana.
Tenho Ruottua ihan naurattaa, kuinka aito kuusentuoksu Tanja Liukkosen haistattamassa vanulapussa on. Yrttipurkeissa on kuusen lisäksi männyn ja Lapin marjojen tuoksuja nuuskutettavana.
Kuva: Karoliina Marttala

100-vuotias Tenho Ruottu ja 96-vuotias Aarno Hiderud istuskelevat nuotiolla ja katselevat ympärilleen koivikossa. Läheinen puro solisee tasaisesti ja linnut laulavat taustalla.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä