Tor­nio­lai­sel­la Frans Män­ty­ne­näl­lä oli mie­le­käs­tä te­ke­mis­tä ko­ro­na-ai­ka­na­kin – Van­hoil­le ko­li­koil­le löytyi uusi käyt­tö­tar­koi­tus

Frans Mäntynenän kolikoilla koristeltua Lapin maakuntaa voisi käytää taide-esineen lisäksi opetustauluna. Mitkä paikkakunnat sijaitsevat viisipennisten kohdalla? Korona-ajan tuotos vanhoista 20-pennisistä.
Frans Mäntynenän kolikoilla koristeltua Lapin maakuntaa voisi käytää taide-esineen lisäksi opetustauluna. Mitkä paikkakunnat sijaitsevat viisipennisten kohdalla?
Frans Mäntynenän kolikoilla koristeltua Lapin maakuntaa voisi käytää taide-esineen lisäksi opetustauluna. Mitkä paikkakunnat sijaitsevat viisipennisten kohdalla?
Kuva: Jouni Valikainen

Euro otettiin Suomessa käteisvaluuttana käyttöön vuoden 2002 alussa.  Markkojen vaihto euroiksi päättyi 29.2.2012. Torniolainen Frans Mäntynenä  ei vaihtanut pieniä kolikoitaan euroihin. Päinvastoin. Hän on hommannut niitä lisää esimerkiksi kirpputoreilta ja tehnyt niistä taidetta; kolikkotaidetta.

– Olin korona-aikana sisätiloissa seitsemän kuukautta. Aika ei tullut pitkäksi, kun järjestelin kolikoista tekstejä tauluihin, Frans Mäntynenä kertoo.

Korona näkyy Tornion Länsirannalla Leinikinkadulla asuvan Mäntynenän keittiön tauluissakin. Koronakriisi tuli 2020, Korona kova tauti -tekstit on rakennettu vanhoista kolikoista.

– Itse en ole sairastanut koronaa. Olen saanut siihen kaksi rokotustakin ja kolmattakin minulle tyrkytettiin, mies naurahtaa.

Muistojälkipolville

Frans Mäntynenän kolikkotaide sai alkunsa Kansalaisopiston puupiirissä jo 2000-luvun alkuvuosina.

– Tein taulujen raamit tammesta ja koristelin ne 20 pennin kolikoilla. Teksteihin käytin kuparipennejä, jotka liimattiin taulun pohjaan silikonilla. Se oli mukavaa työtä.

Taulujen tekstit istuivat hyvin 2000-luvun alkuvuosiin. Neljän taulun sarjan aiheissa pääosassa oli markka ja rakennusaineina pienemmät suomalaiset kolikot. Ensimmäisessä osassa kysytään Mihin katosi markka? Vastauksena tulee, että EU vei markan. Seuraavassa taulussa todetaan, että Markka kuoli 2001 ja sen jälkeen pidettiin Markan hautajaiset.

– Annoin taulusarjan pojalleni ja hän omalle pojalleen, joka aikoi säilyttää sarjan. Jäähän näistä tauluista mukava muisto jälkipolville, Frans Mäntynenä tuumaa.

Mäntynenän kolikkotaide ei jää vain taulujen varaan. Olohuonetta koristelee puinen Lapin maakunta, joka on vuorattu kokonaisuudessaan 10 pennin alumiinirajoilla. Lapin kaupungit ja muut isommat paikkakunnat löytyvät viisipennisten alta.

– Markku Kangas teki sapluunani mukaan minulle kaksi paksua puista pohjaa Lapin maakunnasta. Toiseen istutin kellon koneiston ja toisen päällystin kolikoilla.

Kolikkotaiteen tekeminen on Frans Mäntynenälle lähinnä mukavaa ajanvietettä. Se tuo vaihtelua arkeen.

– Jos jollakin on jäänyt vanhoja kolikoita varastoon, niin niitä kannattaa hyödyntää esimerkiksi tauluihin. Tauluja on yllättävän helppo tehdä.

Rahataiteilijaa ei kaduta lainkaan, että hän jätti aikoinaan vaihtamatta pienet kolikot euroihin.

– Ei käynyt mielessäkään, että olisin vienyt rahat pankkiin. Eihän niistä olisi saanut kuin muutaman euron, 90 vuoden ikään ehtinyt Frans Mäntynenä kertoo.

Ei käynyt mielessäkään, että olisin vienyt rahat pankkiin. Eihän niistä olisi saanut kuin muutaman euron.
Frans Mäntynenä
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä