Päivittyvä lista: Näissä pai­kois­sa on voinut al­tis­tua ko­ro­na­vi­ruk­sel­le Lapissa

mainos : Syys­mark­ki­na­tar­jous, Lapin Kansa Digi 2,99 €/viik­ko. Tilaa tästä.

Tokion ohjelma sun­nun­tai­na ja maa­nan­tai­na

Tuula Tenkanen purjehtii sunnuntaina Laser radial -luokan mitalilähdössä.
Tuula Tenkanen purjehtii sunnuntaina Laser radial -luokan mitalilähdössä.
Kuva: OLIVIER HOSLET
Sunnuntai 1.8.

03.10–06.00 Yleisurheilu, naisten moukarinheitto karsinta (Krista Tervo, Silja Kosonen), naisten 3000 m estejuoksun alkuerät, naisten pituushyppy karsinta, naisten kuulantyöntö finaali, miesten 400 m alkuerät.

05.00–07.00 Paini, miesten 60 kg kreikkalais-roomalainen, naisten 76 vapaa, miesten 130 kg kreikkalais-roomalainen neljännesvälierät, puolivälierät (Elias Kuosmanen).

06.00–12.00 Purjehdus, miesten finnjolla, miesten ja naisten 470, seka Nacra 17 (Sinem Kurtbay/Aleksi Keskinen 4. lähtö), miesten laser mitalilähdöt (Tapper), naisten laser radial mitalilähdöt (Tuula Tenkanen).

12.15–13.15 Paini, miesten 60 kg kreikkalais-roomalainen, naisten 76 kg vapaa, miesten 130 kg kreikkalais-roomalainen, välierät.

13.00–15.55 Yleisurheilu, miesten korkeushypyn finaali, miesten 100 m välierät, naisten 100 m aitajuoksun välierät, naisten kolmiloikan finaali (Kristiina Mäkelä), miesten 800 m välierät, miesten 400 m aidat välierät, miesten 100 m finaali.

Maanantai 2.8.

03.00–05.55 Yleisurheilu, miesten moukarinheiton karsinta, naisten 1500 m alkuerät (Sara Kuivisto), miesten pituushypyn finaali (Kristian Pulli), naisten 200m alkuerät, naisten 100 m aitajuoksun finaali.

05.00–07.30 Paini, miesten 60 kg, kreikkalais-roomalainen, naisten 76 vapaa, miesten 130 kg kreikkalais-roomalainen keräilyerät (Kuosmanen), miesten 77 kg kreikkalais-roomalainen, naisten 68 kg vapaa, miesten 97 kg kreikkalais-roomalainen neljännesvälierät, puolivälierät (Arvi Savolainen).

12.15–16.00 Paini, miesten 77 kg kreikkalais-roomalainen, naisten 68 kg vapaa, miesten 97 kg kreikkalais-roomalainen välierät (Savolainen), miesten 130 kg kreikkalais-roomalainen mitaliottelut (Kuosmanen), miesten 60 kg kreikkalais-roomalainen, naisten 76kg vapaa mitaliottelut.

13.00–16.00 Yleisurheilu, naiset, seiväshyppy karsinta (Wilma Murto, Elina Lampela), naiset 200 m välierä, naisten kiekonheitto finaali, miesten 400 m välierät, naisten 400 m aj välierät, miesten 3000 m esteet finaali (Topi Raitanen), naisten 5000 m finaali.

14.00–17.00 Sulkapallo, miesten kaksinpelin mitaliottelut.

Suomalaispoiminta

Täpärästi kolmiloikan finaaliin selviytynyt Kristiina Mäkelä jahtaa menestystä sunnuntaina.

Lähetykset Ylen kanavilla, Yle Areenassa, TV5:ssä, Kutosella, Eurosportilla ja Discovery+:ssa.

Sunnuntain TV-urheilu

Yle TV1

12.55, 14.05, 02.50 Tokion olympiakisat: yleisurheilu.

Yle TV2

04.00, 06.00 Tokion olympiakisat: useita lajeja. 05.00, 07.00 Tokion olympiakisat: golf. 05.00, 12.30 Tokion olympiakisat: paini. 07.00 Tokion olympiakisat: tennis. 10.00 Tokion olympiakisat: BMX freestyle. 11.00, 13.30 Tokion olympiakisat: telinevoimistelu. 13.55 Tokion olympiakisat: miekkailu. 15.00 Tokion olympiakisat: sulkapallo 17.00, 02.55 Tokion olympiakisat: beach volley. 22.00 Tokion olympiakisat: kenttäratsastus. 23.15 Tokion olympiakisat: painonnosto. 02.55 Tokion olympiakisat: melonta.

Yle Areena

04.00 Tokion olympiakisat: Golf. 04.00 Tokion olympiakisat: Kenttäratsastus. 04.00, 08.15, 02.55 Tokion olympiakisat: Lentopallo. 04.05 Tokion olympiakisat: BMX freestyle. 04.55, 12.10 Tokion olympiakisat: Paini. 05.55 Tokion olympiakisat: Purjehdus. 06.55, 14.25 Tokion olympiakisat: Sulkapallo. 08.55 Tokion olympiakisat: Tennis. 10.10, 15.25 Tokion olympiakisat: Käsipallo. 10.55 Tokion olympiakisat: Telinevoimistelu. 12.25 Tokion olympiakisat: Miekkailu. 13.20 Tokion olympiakisat: Kavionjälkiä: Kuninkuusravit. 13.45 Tokion olympiakisat: Painonnosto. 14.55, 02.55 Tokion olympiakisat: Beach volley. 03.25 Tokion olympiakisat: Melonta.

VeikkausTV

00.00 LCS, Summer: Golden Guardia–100 Thieves. 01.00 LCS, Summer: Dignitas–Cloud9. 01.00 Brasilian liiga: Sao Paulo–Palmeiras. 02.00 LCS, Summer: FlyQuest–Immortals. 02.00 Brasilian liiga: Internacional–Cuiaba. 03.00 Brasilian liiga: RB Bragantino–Gremio PA. 03.00 LCS, Summer: TSM–CLG. 04.00 LCS, Summer: Liquid–Evil Geniuses. 12.15 Ravit: Seinäjoki, Suomi. 13.46 Ravit: Charlottenlund, Tanska. 14.12 Ravit: Dannero, Ruotsi. 14.45 Ravit: Åmål, Ruotsi. 18.00 LEC, Summer: SK–Rogue. 19.00 LEC, Summer: Vitality–Astralis. 19.15 Ravit: Klosterskogen, Norja. 20.00 LEC, Summer: Schalke 04–Fnatic. 21.00 LEC, Summer: Misfits–MAD Lions. 22.00 Brasilian liiga: CA Mineiro–CA Paranaense, Corinthians–Flamengo. 22.00 LEC, Summer: G2–Excel. 23.00 LCS, Summer: TSM–Dignitas.

TV5

06.00, 10.00, 19.00 Tokion olympialaiset: Uinti. 06.20, 18.00 Tokion olympialaiset: Uimahypyt. 07.30, 09.40, 11.15, 14.50, 21.00, 03.50 Tokion olympialaiset: Koripallo. 11.00, 14.30, 20.30, 23.00, 03.20 Tokion olympialaiset: Koripallostudio. 13.30 Tokion olympialaiset: 3x3 koripallo. 17.10 Tokion olympialaiset: Lentopallo. 23.30 Tokion olympialaiset: Yleisurheilu. 00.30 Tokio olympialaiset: Tennisfinaali.

TV6

10.55 Tokion olympiakisat: Nyrkkeily.

C More

17.00 MXGP Motocross: Belgia.

C More Max

11.40 F3: Unkari 3. 12.40 F1: aika-ajot: Unkari. 15.55 F1: osakilpailu: Unkari.

C More Sport 2

12.00 Kuninkuusravit: Seinäjoki.

Discovery+

02.00 Tennis: Atlanta. 11.40 F3: Unkari. 12.00 Ravit. 13.00, 14.00, 16.00, 17.00 Motocross, MX2 ja MXGP: Flanders. 13.05 Porsche Supercup: Unkari. 13.20, 14.55 Superbike: Thruxton 2021. 15.00 F1: Unkari. 15.44 Jalkapallo, Allsvenskan: Djurgården–BK Häcken. 17.49 Jalkapallo, Superettan: Västerås SK FK–Landskrona BolS, Falkenbergs FF–Norrby IF. 18.14 Jalkapallo, Allsvenskan: Östersund–Hammarby, Kalmar FF–Mjällby AIF.

Eurosport 1

03.03, 04.00, 15.00 Tokion kesäolympialaiset: Yleisurheilu. 04.34 Tokion kesäolympialaiset: Uinti. 06.20 Tokion kesäolympialaiset: Nyrkkeily. 07.40 Tokion kesäolympialaiset: Miekkailu. 09.30 Tokion kesäolympialaiset: Uintihypyt. 11.03 Tokion kesäolympialaiset: Telinevoimistelu. 13.03 Tokion kesäolympialaiset: Tennis. 16.03 Tokion kesäolympialaiset: Lentopallo.

Eurosport 2

03.03, 07.00 Tokion kesäolympialaiset: Rantalentopallo. 04.00 Tokion kesäolympialaiset: BMX. 07.48, 11.18, 15.03 Tokion kesäolympialaiset: Koripallo.

Ruutu

09.40, 12.40 Suunnistuksen Viestiliiga: Kuopio naiset. 12.00 Ravit: Toto75: Kuninkuusravit, Seinäjoki. 12.00 Ratamoottoriveneilyn SM: Kotka. 12.55 Naisten Vaahteraliiga: 2021Trojans–Wolverines. 14.55 Ykköspesis: Haminan Palloilijat–Kirittäret. 14.55 Superpesis: Fera–Siilinjärven Pesis. 14.55 Miesten 1 Divisioona: 2021Eagles–Saints. 15.55 Superpesis: Roihuttaret–Joensuun Maila, Hyvinkään Tahko–Koskenkorvan Urheilijat. 16.00 Vaahteraliiga: Wolverines–Royals. 16.55 Superpesis: Imatran Pallo-Veikot–Kouvolan Pallonlyöjät, Kempeleen Kiri–Haminan Palloilijat, Siilinjärven Pesis–Kankaanpään Maila, Lapuan Virkiä–Seinäjoen Maila-Jussit, Manse PP–Kiteen Pallo -90. 18.20 Ykkönen: FF Jaro–KPV, MuSa–EIF, Gnistan–RoPS.

V sport jalkapallo

18.25 Skotlannin Valioliiga: Motherwell–Hibernian.

V sport premium

14.25 2. Bundesliiga: Holstein Kiel–Schalke. 18.25 Skotlannin liiga: Motherwell–Hibernian.

V sport golf

15.30 European Tour: ISPA Handa World Invitational - 4. kierros. 21.00 U.S. Senior Open: US Senior Women's Open - 4. kierros.