Emerita rehtori Leena Jääskeläinen arvioi (LK 19.10.) Santasport Finland OY:n (SSF) ja Santasport Lapin Urheiluopiston (SLU) toimintaa ja esitti näkemyksiään toiminnan järjestämisestä. Toimintojen eriyttäminen SLU:n ja SSF:n välillä tapahtui jo lähes 10 vuotta sitten kuntalain muuttuessa (1.1.2015) koskemaan markkinaehtoisten palveluiden tuottamisesta kuntaorganisaatioissa.
Rovaniemen koulutuskuntayhtymä eriytti lain vaatimalla tavalla opiston toiminnot kaupallisista, vapailla markkinoilla tapahtuvista toimista omaan osakeyhtiöön (SSF). Samalla laadittiin palvelujenostosopimus, joka käsitti muun muassa myynti- ja markkinointipalveluita sekä vastaanottopalveluita.
Palveluja tarkasteltiin 2022 laajasti ja kilpailutettiin uudelleen. Jääskeläinen väittää, että se olisi tehty jotenkin ”feikkinä”. Näin ei todellakaan ole. Urheiluopiston rehtori/tulosalueen johtaja sekä toiminnoista vastaavat päälliköt ja toimijat arvioivat asiakaspalveluun tarvittavaa kilpailutettavaa henkilötyömäärää. Palveluiden kilpailutus valmisteltiin hyvin ja siinä käytettiin markkinavuoropuhelua. Teknisenä toteuttajana toimi Hansel oy, jolla kuntayhtymä halusi varmistaa kilpailutuksen juridisen oikeellisuuden.
Jääskeläinen väittää, että SSF saisi merkittävää etua käyttäessään REDU:n omistaman kiinteistön tiloja, ja että tilojen käytön ja kustannusten välistä jakautumaa ei olisi tehty. Kiinteistön käytöstä laskutetaan vuokraa käyttäjiltä käytön mukaan. Vuokra määritellään siis käytön ja sen mukaan, onko kyseessä sisäinen vai ulkoinen käyttäjä. Ulkoisten käyttäjien vuokra peritään markkinaehtoisesti.
REDU:ssa on käytössä selkeät tilojen käyttäjätiedot ja -kuvaukset. Tilojen käyttöä tarkastellaan puolivuosittain ja kustannukset laskutetaan todellisen käytön mukaan. Jakoa ja jakoperusteita tarkastellaan vuosittain.
Kiihkeimpään korona-aikaan SSF sopi REDU:lta vuokranmaksuohjelmasta. Järjestelyllä haluttiin varmistaa REDU-konsernin omistaman osakeyhtiön toimintaedellytykset haasteellisena aikana. Lisäksi yhtiölle myönnettiin laina Helmi-kiinteistön ostamiseen.
Kuntayhtymän tilintarkastusyhteisö KPMG on arvioinut lainan markkinaehtoisuuden ja lainmukaisuuden ennen sen myöntämistä REDU:n konserniin kuuluvalle strategiselle yhtiölle. SSF on hoitanut kaikki vuokra- ja lainavelvollisuutensa laadittujen sopimusten mukaisesti. Helmi-kiinteistön ostaminen ja luopuminen pitkäaikaisesta vuokratilojen käytöstä on ollut kannattava ja oikea päätös SSF:n hallitukselta.
On harmillista ja jopa haitallista, että saamme lukea kerta toisensa jälkeen virheellisiä tulkintoja eri tulokulmista Santasport-kokonaisuuden osalta. Santasport on tärkeä osa koulutuskuntayhtymä kokonaisuutta ja haluamme kaikin tavoin huolehtia sen menestyksestä myös tulevina aikoina sekä varmistaa kokonaisuuden toimivuuden ja kehittymisen vielä vahvemmaksi liikunta- ja vapaa-ajan sekä hyvinvointipalveluja tuottavaksi toimijaksi.
Kirjoittaja on Koulutuskuntayhtymä REDU:n johtaja.