Thaimaa esti 43:n Suomeen pyrkivän thaimaalaisen matkan Bangkokin lentokentällä lauantaina. Thaimaalaisten epäillään olleen matkalla Suomeen poimimaan marjoja.
Muun muassa thaimaalaislehti Bangkok Post uutisoi tapauksesta maanantaina. Suomessa asiasta uutisoi aiemmin Helsingin Sanomat.
Thaimaalaisviranomaiset eivät ole myöntäneet poimijoille maastapoistumislupaa, koska he ovat huolissaan työntekijöiden kaltoinkohtelusta ja ihmiskauppaepäilyistä.
Suomessa maahanmuuttovirasto on myöntänyt 900 luonnonmarjan poimijalle työntekijän oleskeluluvan. Oleskeluluvan lisäksi poimijat tarvitsevat Suomeen tullakseen myös thaimaalaisviranomaisten myöntämän maastapoistumisluvan.
Keskustelutilaisuus perjantaina
Työ- ja elinkeinoministeriön hallitusneuvos Jarmo Tiukkanen kertoo STT:lle, että suomalais- ja thaimaalaisviranomaiset pitävät perjantaina etäyhteydellä yhteisen keskustelutilaisuuden. Tilaisuudessa on tarkoitus avata sitä, miten marja-alan epäkohtiin on Suomessa puututtu ja keskustella poimijoiden päästämisestä maahan.
– Siinä tullaan keskustelemaan siitä, mitä merkitsee, että poimijoille on myönnetty nyt työntekijöiden oleskeluluvat, ja millaista suojaa se tuo työntekijälle.
Ulkoministeriö ilmoitti maaliskuussa, etteivät poimijat voi enää jatkossa tulla Suomeen turistiviisumilla, vaan he tarvitsevat työntekijän oleskeluluvan. Muutoksen taustalla ovat muun muassa vakavat ihmiskauppaepäilyt kolmessa suuressa suomalaisessa marjayhtiössä.
Tiukkasen mukaan keskustelutilaisuudessa kerrotaan tarvittaessa myös marja-alaa koskevasta työehtosopimuksesta ja työperäisen hyväksikäytön vastaisesta toimenpideohjelmasta.
– Toimenpideohjelmassa on 33 toimenpidettä, jotka vaikuttavat nyt myös poimijoiden suojaan, kun he ovat tulleet työsuhteisiksi.
Tiukkasen mukaan työsuhteen tuoma suoja tai työehtosopimus ei anna 100-prosenttista suojaa, jos työnantaja ei noudata lainsäädäntöä ja työehtosopimusta. Tiukkanen pitää poimijoiden tilannetta nyt kuitenkin selvästi aiempaa parempana.
Lupahakemuksissa myös työnantaja tarkastelussa
Noin 1 300 luonnonmarjanpoimijaa haki työntekijän oleskelulupaa Maahanmuuttovirastolta. Hakemuksista 400 sai kielteisen päätöksen.
Maahanmuuttoviraston prosessinomistaja Tuuli Huhtilainen kertoo STT:lle, että työntekijöitä hakivat kuusi suomalaista marjayritystä. Huhtilaisen mukaan kolme ihmiskaupparikoksista epäiltynä olevaa marjayritystä eivät hakeneet työntekijöitä.
Polarica Marjahankinnan entinen toimitusjohtaja ja Kiantaman toimitusjohtaja ovat syytteessä lukuisista törkeistä ihmiskaupparikoksista.
Myös kolmannen suuren marja-alan yhtiön Arctic Groupin toiminnassa epäillään rikoksia. Yhtiön toimitusjohtajaa epäillään törkeästä ihmiskaupasta.
Kaikki epäillyt ovat kiistäneet syyllistyneensä rikoksiin.
Huhtilaisen mukaan hakemuksien käsittelyssä on haastateltu tarkasti niin työntekijät kuin työnantajatkin ja pyritty selvittämään työehtojen toteutumista ja poimijoiden työoloja. Lisäksi maahanmuuttovirasto on tehnyt työolojen selvityksessä laajaa yhteistyötä muiden viranomaisten kanssa.
Huhtilaisen mukaan lupia myönnettäessä on huolehdittu etenkin siitä, että poimijat, jotka tulevat Suomeen lyhyeksi ajaksi ansaintatarkoituksessa, jäävät tekemästään työstä voitolle normaalilla viikkotyöajalla ilman lisätyötä.
– Lupia on myönnetty, kun työnantaja on osoittanut kantavansa vastuun työntekijöistä ja kulut työsuhteesta eivät ole olleet työntekijälle kohtuuttomat.
Uutista päivitetty kauttaaltaan 24.7. klo 17.10.