Te­no­joen lo­hi­seu­ran­nat ovat al­ka­neet

Tenojoella seurataan lohennousua poikkeuksellisissa olosuhteissa, kun lohenkalastus on alueella kielletty.
Tenojoella seurataan lohennousua poikkeuksellisissa olosuhteissa, kun lohenkalastus on alueella kielletty.
Kuva: Olli Miettunen

Luonnonvarakeskus (Luke) on käynnistänyt nousulohiseurannan Tenojoella.

Seurannat toteutetaan kaukoluotaimilla ja vedenalaisilla kameroilla. Luken tiedotteen mukaan seurannoissa on tänä vuonna poikkeukselliset olosuhteet, kun lohen kalastus on kokonaan kielletty Tenojoen alueella.

– Polmakin kaikuluotausseurannalla saadaan jopa aiempaa kattavampi arvio Tenojokeen nousevasta lohimäärästä, kun pyyntiä luotauspaikan alapuolella ei ole, tutkija Panu Orell Lukesta kertoo tiedotteessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä