Jääkiekko: RoKi Hockey sai ison omis­ta­jan Sveit­sis­tä – EHC Klo­te­nin osa­omis­ta­ja Mike Schälch­li on Lapin ystävä

Pääkirjoitus: Venäjä jatkaa hyb­ri­di­ope­raa­tio­taan Suomen rajalla niin kauan kun se katsoo hyö­ty­vän­sä siitä

äänestä: Mikä on vuoden 2023 sy­käh­dyt­tä­vin lap­pi­lai­nen ur­hei­lu­ta­pah­tu­ma? Äänestä suo­sik­kia­si ja osal­lis­tu ar­von­taan

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tänään ra­por­toi­tiin 844 uutta tar­tun­taa, sai­raa­la­hoi­dos­sa koronan vuoksi olevien määrä las­ke­nut maa­nan­tais­ta

Helsinki

Suomessa on raportoitu tänään 844 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Kahden viime viikon aikana on raportoitu 9 635 tartuntaa, mikä on 4 466 enemmän kuin edellisten kahden viikon aikana.

THL:n mukaan tällä hetkellä Suomessa on koronavirustaudin vuoksi sairaalahoidossa 83 ihmistä, joista tehohoidossa on 19.

Sairaalahoidossa olevien määrä on vähentynyt yhdellätoista maanantaista, jolloin THL viimeksi tiedotti asiasta. Tehohoidossa olevien määrä on puolestaan kasvanut maanantaista kolmella.