Tilaajille

Syyt­tä­jäl­lä ja puo­lus­tuk­sel­la on täysi eri­mie­li­syys mar­jan­poi­mi­joi­den ase­mas­ta ja lei­rio­lois­ta: "Pas­sien pois ot­ta­mi­ses­sa on ollut kyse poi­mi­joi­den tur­val­li­suu­des­ta"

Durian-nimellä kutsuttua Kalyakorn Phongphitiä syytetään yhdessä Jukka Kriston kanssa 78 törkeästä ihmiskaupasta. Kuvassa he ovat saapumassa Lapin käräjäoikeuden istuntoon tiistaina.
Durian-nimellä kutsuttua Kalyakorn Phongphitiä syytetään yhdessä Jukka Kriston kanssa 78 törkeästä ihmiskaupasta. Kuvassa he ovat saapumassa Lapin käräjäoikeuden istuntoon tiistaina.
Kuva: Annika Pitkänen

Syyttäjillä ja puolustuksella on täysi erimielisyys siitä, mitä tapahtui suomalaisissa marjametsissä ja thaimaalaisten poimijoiden leireillä vuonna 2022.

Suomen suurimmassa ihmiskauppaoikeudenkäynnissä kuultiin torstaina puolustuksen näkemys tapahtumista, joiden vuoksi Jukka Kristoa, hänen thaimaalaista liikekumppaniaan Kalyakorn "Durian" Phongphitiä sekä Polarica Marjahankinta oy:tä ja Kristo Invest oy:tä syytetään 78 törkeästä ihmiskaupasta.

Hyvää äitienpäivää!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Verkkosivujen rajaton lukuoikeus Näköislehdet (ma, ke ja pe) ja arkisto Galleriat Sovellus Lapin Kansa Live -lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Ilmoita asiavirheestä