Suviseurojen alue on lasten kahdensadan hehtaarin leikkikenttä – Perheen pienimmät ovat eteviä suunnistamaan, mutta eksyneitä etsitään päivittäin
Suviseuroilla vastaan kulkee itsenäisesti sankoin joukoin pieniä lapsia. Kymmenien tuhansien ihmisten sekaan eksyneet lapset löytyvät usein nopeasti yhdellä puhelinsoitolla.
Kauhava
Suviseurojen lauantaipäivän aamu on avajaispäivään verrattuna huomattavasti rauhallisempi. Moni seuravieraista viettää kesälomiaan, jonka vuoksi väki heräilee ja lähtee liikkeelle asuntovaunumeren keskeltä vasta päivän ollessa jo pitkällä.
Kauhavan lentokentän alue on täyttynyt viimeistään perjantai-illan viimeisten tuntien aikana. Lukemattomiin riveihin täsmällisesti parkkeeratuissa auto- ja telttakunnissa näkyy erityisesti perheiden vanhempia tekemässä kukin mitäkin.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi