Kaksitoista suomalaissuunnistajaa eteni EM-kilpailujen keskimatkan karsinnoista lauantain loppukilpailuun polttavan kuumassa Unkarissa.
Miehissä Miika Kirmula oli ensimmäisen karsintaryhmän toinen ja rovaniemeläislähtöinen Olli Ojanaho toisen ryhmän toisiksi nopein. Vammasta toipuvaa Topi Syrjäläistä pikahälytyksellä paikkaamaan tullut Veli Kangas eteni varmasti loppukilpailuun toisen ryhmän kuudentena, kun jokaisen ryhmän 20 nopeinta nähdään lauantaina kilpailemassa.
Naisten ensimmäisessä karsintaryhmässä Venla Harju ja Marika Teini nappasivat sijat kaksi ja kolme, kun edelle ehti vain järisyttävän määrän arvokisojen kultamitaleja voittanut Ruotsin Tove Alexandersson.
Maija Sianoja suoriutui kolmannen karsintaryhmän toiseksi.
Suomalaisista kuusi miestä ja kuusi naista kamppailee lauantaina EM-mitaleista, säätiedotteen mukaan noin 34 asteen kuumuudessa.
Kärkinimien lisäksi loppukilpailuun ylsivät Eetu Savolainen, Aarni Ronkainen, Teemu Oksanen, Siiri Silvennoinen, Maiju Oksanen ja Miia Niittynen.
Metsämatkoina käytävä kilpailu on samalla kauden kolmas maailmancupin osakilpailu.