
Vesa-Pekka Hiltunen
Kittilässä on löytynyt kolme kuollutta poronvasaa, jotka ovat todennäköisesti suden raatelemia. Vasoja löytyi torstaina, perjantaina ja sunnuntaina samalta pellolta läheltä Mettisvaaraa.
Kunnan maaseutusihteeri Hannu Lohvansuu kävi tarkistamassa vahingon.
– Raatelujälkien ja paikalta löytyneiden tassunjälkien perusteella olen melko varma, että tämä on suden tekosia, Lohvansuu kertoo.
Suden tämänhetkinen olinpaikka ei ole tiedossa.
Paikalliset poronomistajat ovat harkinneet vahinkoperusteisen poikkeusluvan hakemista suden kaatamiseksi.
– Vielä hakemusta ei ole kuitenkaan sisällä, kertoo Suomen riistakeskuksen erikoissuunnittelija Harri Norberg.
Otukset eivät tulleet pihoille
Alueen asukkaissa susi herättää pelkoa. Ihmisten kimppuun sen ei uskota käyvän, mutta omien kotieläinten turvallisuus huolettaa.
– Olen käynyt täällä koirani kanssa lenkillä, mutta en tiedä, uskallanko enää. Päivällä uskallan, mutta en varmaan pimeän aikaan, lähellä asuva asukas kertoo.
Harri Norbergin mukaan kyseessä on todennäköisesti nuori yksilö, joka on matkalla jonnekin.
– Kyse ei käsittääkseni ole useammasta sudesta. Siinä mielessä vahingon riski koiralle ei ole samaa luokkaa kuin susiparin- tai lauman reviirillä. Toki on hyvä huomioida, ettei vahingon riskiä koirallekaan voi täysin pois sulkea.
Mettisvaaran vahinkopaikalta on matkaa lähimpään taloon noin 1,5 kilometriä.
– En ole kuullut, että otuksia olisi ilmaantunut norkoilemaan pihapiireihin.
Paikallisen petoyhdyshenkilön Vilho Molkoselän mukaan susihavainnot ovat melko harvinaisia Kittilän eteläosassa.
– Ohikulkevien susien jälkiä on näkynyt, mutta ei ole ollut merkkejä susien pitempiaikaisesta oleskelusta.
Myös Jokelassa epäillään susivahinkoa
Norberg kertoo, että Lapin susitilanne on ollut rauhallinen. Laumoja ei ole tiedossa, mutta yksittäisiä susia voi liikuskella Lapissakin.
– Hyvin yksittäisiä susivahinkoasiat ovat olleet vielä tässä vaiheessa syksyä.
Tuoreita susivahinkoja epäillään syntyneen myös Jokelan alueella Kemijokivarressa.
Onko kyseessä sama susi?
– Vaikea sanoa. Aika pitkä välimatka on Jokelasta Lohinivaan, mutta kaikki on mahdollista. Paljonhan ne kulkevat, kymmeniä kilometrejä vuorokaudessa.