Si­vii­li­pal­ve­lus­kes­kus: Lauan­tai­na tehtiin yli sata ha­ke­mus­ta re­ser­vis­tä eroa­mi­sek­si

Siviilipalveluskeskuksen mukaan perjantaina tehtiin historiallisen suuri määrä erohakemuksia reservistä. Arkistokuva
Siviilipalveluskeskuksen mukaan perjantaina tehtiin historiallisen suuri määrä erohakemuksia reservistä. Arkistokuva
Kuva: Jarno Mela / Lehtikuva

Lauantain aikana 116 ihmistä haki täydennyspalvelukseen eli siviilipalvelusvelvolliseksi, kerrotaan Siviilipalveluskeskuksesta.

Perjantaina hakemuksia tehtiin 293 kappaletta. Siviilipalveluskeskuksen arvion mukaan lukumäärä on historian suurin yhden päivän osalta.

Reservistä siviilipalvelukseen siirtyminen on kasvanut merkittävästi sen jälkeen, kun puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoi etsivänsä oikeudellisia keinoja, jotta Puolustusvoimien reservistä ei pystyisi eroamaan.

Ilmoita asiavirheestä