Saksa nosti roimasti osakkeitaan jalkapallon miesten EM-turnauksen F-lohkossa, kun joukkue kukisti Münchenin maali-iloittelussa Portugalin 4–2. Avausottelussaan Ranskalle taipunut Saksa sai pallon Portugalin maalivahdin Rui Patricion taakse jo avauskympillä, mutta Robin Gosensin osuma hylättiin paitsion vuoksi.
Portugali siirtyi Münchenissä johtoon vartin kohdalla, kun Diogo Jota karkasi hyökkäykseen Cristiano Ronaldon kanssa. Liverpool-hyökkääjä tarjoili Ronaldolle pallon avopaikkaan, ja supertähti viimeisteli jo maajoukkueuransa 107. täysosuman.
Ronaldo on EM-kisojen kaikkien aikojen maalintekijä, sillä hän on tehnyt EM-lopputurnauksissa yhteensä jo 12 osumaa. OptaJoe-sivuston mukaan Ronaldo on iskenyt EM- ja MM-tasolla nyt yhteensä 19 maalia, ja vastaavaan on pystynyt vain Saksan ex-hyökkääjä Miroslav Klose.
Saksa avasi EM-turnauksen maalitilinsä avausjakson lopulla, Portugalin puolustuksen avustuksella. Ensin Ruben Dias jatkoi Gosensin keskityspallon verkkoon. Hetken kuluttua Saksa siirtyi johtoon, kun Raphael Guerreiro ohjasi Joshua Kimmichin laukauksen omaan verkkoon.
Toisen puoliajan alussa Saksa nappasi jo 4–1-johdon Kai Havertzin ja Gosensin osumilla. Diogo Jotan tehtailema kavennus jäi Portugalin kannalta laihaksi lohduksi.
Kisojen "kuolemanlohkoksi" ristitty F-lohko on täysin auki ennen ensi viikon päätöskierrosta. Kolme pistettä keränneellä Saksalla on erinomaiset mahdollisuudet napata suora jatkopaikka, sillä se kohtaa keskiviikkona yhden pisteen saalistaneen lohkojumbo Unkarin.
Saksan tavoin kolmessa pisteessä oleva Portugali tarvitsee päätöskierroksen Ranska-ottelusta kipeästi pisteitä. Neljä pistettä haalineelle Ranskalle riittää jatkopaikkaan tasapelikin.