työtaistelut: Yk­si­tyi­sen so­siaa­li­pal­ve­lu­alan työ­rii­das­sa ei vielä sopua – uudet lakot uh­kaa­vat alkaa kes­ki­viik­ko­na

kolumni: Säh­kö­tuet olivat pa­niik­ki­rat­kai­su, jossa rahaa jaet­tiin surutta myös rik­kail­le

Mielipide: Pel­ko­sen­nie­mi ei ole krii­si­kun­ta

Mainos: Jakajaksi Kaleva Mediaan kesän ajalle - tutustu ja hae tästä

Lukijalta
Mielipidekirjoitus
Tilaajille

Sienet hal­lit­se­vat elämää

Kaikilla kasveilla on symbioottinen suhde sienten kanssa. Puiden juurissa oleva sienirihmasto tuottaa puulle vettä sekä hiven- ja kivennäisravinteita saaden puulta sokereita ja muita ravinteita. Ilman sieniä meillä ei olisi metsiä, eikä ilman metsiä ihmisiä, sillä puut tuottavat kasvaessaan tarvitsemamme hapen,ja ottavat käyttöönsä ilman hiilidioksidin.

Symbioottinen suhde on muun muassa koivulla ja kantarellilla, kuusella ja kuusen herkkusienellä sekä männyllä ja herkkutatilla. On myös sieniä, jotka ottavat puusta ravinteita antamatta mitään takaisin, on kaatuneita runkoja lahottavia sieniä ja puita tappavia sieniä. Luonto, sellaisena kuin sen näemme, on sienikasvuston aikaansaama.

Yhteiselo saattaa tietyissä olosuhteissa vaarantua ja katketa.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tutustu, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.