Vaalikone: Katso Lapin Kansan vaa­li­ko­nees­ta, kuka eh­dok­kais­ta on lä­him­pä­nä aja­tus­maail­maa­si

Podcast: Mistä tulee Lapin suurin puolue? Kuun­te­le myös, mikä pu­hut­taa ra­ja­kun­nis­sa vaalien alla

Kolumni: Yksi on juh­lis­ta poissa, kun Suomen toi­sek­si suurin kan­sal­lis­puis­to täyttää ta­sa­vuo­sia

Mainos: Mitä enemmän tiedät sitä helpommin äänestät, tilaa tästä Lapin Kansa 2 kk 59,90 euroa

Tilaajille

Sa­vu­kos­ki myy ri­vi­ta­lon en­ti­sel­le kan­san­edus­ta­jal­le Ee­va-Ma­ria Mai­ja­lal­le

Savukosken kunnanhallitus myy kuntakeskuksessa sijaitsevan rivitalo Saurannan tontteineen Eeva-Maria Maijalalle perustettavan yhtiön lukuun. Rakennuksen kauppahinta on 50 000 euroa ja 3 433 neliön tontin hinta on 10 300 euroa. Rivitalossa on kuusi vuokrahuoneistoa ja saunaosasto, ja sen kerrosala on 570 neliötä. Talo on rakennettu vuonna 1974 ja peruskorjattu 1994.

Kunnanvaltuusto on linjannut, että kunta voi luopua ei-lakisääteiseen toimintaan kuulumattomista kiinteistöistä. Eeva-Maria Maijala aikoo remontoida kiinteistön vuokraus- ja majoitustoimintaan. Hän on entinen kansanedustaja.

Rivitalokauppa herätti kiinnostusta Huutokaupat.com-verkkosivustolla loppuvuodesta. Tarjouskohdetta katsottiin verkossa 6 600 kertaa, ja tarjouskilpailuun osallistui seitsemän henkilöä.

Lue Digiä 1 kk _vain 1 €_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita, voit peruuttaa tilauksen koska tahansa.