Sara Kuivisto päätti kilpailukautensa komeasti uransa toiseksi nopeimpaan 800 metrin aikaan 2.00,03 Sveitsin Bellinzonassa tiistaina. Kuivisto oli tasokkaassa kansainvälisessä kilpailussa seitsemäs. Voittoon juoksi Jamaikan Natoya Goule ajalla 1.58,20.
– Kun kentällä oli kuusi rataa ja mukana oli 12 juoksijaa, juoksijajoukko muodosti hirveän sumpun. Koko ajan sain hakea paikkaa ja 150 metriä ennen maalia minä ja italialaisjuoksija meinattiin kaatua, Kuivisto kertaili tiedotteessa.
– Tavoitteena oli kahden minuutin alitus, mutta kompurointi esti sen. Tuohon aikaan olen kuitenkin tosi tyytyväinen.
Kuivisto halusi päättää erinomaisesti sujuneen kilpailukauden hyvin Bellinzonassa, mutta joutui vielä kisapäivänä hakemaan oikeaa tunnelmaa, joka sitten kilpailuun löytyi.