Sa­mu­rai­mie­kan tai vii­dak­ko­veit­sen voi ostaa kuka vain – ylei­sim­min miekan ostaja on ke­räi­li­jä tai har­ras­ta­ja

Aserikoslakia kiristettiin vuoden alussa.

-

Suomessa on tehty useita väkivaltarikoksia teräaseilla julkisilla paikoilla. Viimeisin tapaus oli Rovaniemen keskustassa perjantain ja lauantain välisenä yönä, kun mies löi toista miestä samuraimiekalla.

Viime vuoden heinäkuussa mies puukotti neljää ihmistä sattumanvaraisesti Tampereen keskustassa. Kesäkuussa 2024 Oulun kauppakeskus Valkeassa tapahtui kaksi erillistä puukotusta, joilla molemmilla oli rasistinen motiivi. Vuonna 2019 Kuopion kouluiskussa käytettiin sapelityyppistä teräasetta.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä