Osa Suomea viettää juhannusaattoa tänään hellelukemissa, kun taas osa värjöttelee sateessa.
Lapissa juhannusaattona ei vielä hätyytellä hellerajaa, ja lämpötilat ovat noin 20 asteen tuntumassa. Juhannuspäivänä ja sunnuntaina kuitenkin lämpenee ja hellerajat voivat ylittyä monin paikoin.
Metsäpalovaroitukset on voimassa tällä hetkellä Keminmaassa ja Utsjoella. Kokot kannattaa jättää mieluiten sytyttämättä, sillä varoitukset ovat lauantaina Lapissa laajemmin voimassa.
Sateisempaa on Pohjois-Pohjanmaalta Etelä-Savoon ulottuvalla vyöhykkeellä, jolla sade- ja ukkoskuurot yleistyvät päivän aikana. Sadealueella lämpötilat jäävät 20 asteen tuntumaan tai sen alle.
Paikallisten ukkoskuurojen myötä voi tulla koviakin sateita, ja sadevaroitus on voimassa Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa, Savossa ja Pohjois-Karjalassa.
Sadealueen etelä- ja pohjoispuolella sää on poutainen, laajalti aurinkoinen sekä lämmin. Hellelukemia on juhannusaattona luvassa Lounais-Suomeen ja Uudellemaalle Pääkaupunkiseudulla lämpötila voi nousta 27 asteeseen.
Juhannuspäivänä sateet heikkenevät
Juhannuspäivänä Pohjois- ja Länsi-Lapissa voi olla hellettä, ja myös muualla Lapissa lämpenee juhannusaatosta.
Sateet vähenevät myös Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa ja Pohjois-Karjalassa. Sade- ja ukkoskuuroja luvataan Keski-Suomesta Kotkan suuntaan. Ukkoskuurot kuitenkin vähenevät viikonlopun mittaan.
Pääkaupunkiseudulla lämpötila on 20 ja 25 asteen välillä.
Sunnuntaina lämpimintä on lapissa, sillä etelässä ollaan 20 lämpöasteen tienoilla.