Laatiessaan 2023 saamelaiskäräjävaalien vaaliluetteloa käräjien vaalilautakunta poisti tai jätti merkitsemättä luetteloon 86 alkuperäiskansaan kuluvaa saamelaista, jotka Korkein hallinto-oikeus (KHO) oli aikaisemmin määrännyt merkittäväksi luetteloon. Yhteistä poistetuille oli se, että monet olivat kritisoineet käräjien johdon toimintaa ja olivat inarinsaamelaisia.
Asiasta valitettiin KHO:een, joka katsoi, että vaalilautakunta oli toiminut lain vastaisesti. KHO määräsi asiasta valittaneet 65 henkilöä merkittäväksi vaaliluetteloon sekä pidettäväksi uudet vaalit.
Vaaliluettelosta poistettuja oli 86. Nyt on tärkeää seurata, miten vaalilautakunta toimii niiden 21 henkilön osalta, jotka eivät valittaneet KHO:een määräajassa, mutta jotka KHO on määrännyt merkittäväksi vaaliluetteloon. KHO kumosi kaikki sen käsittelyssä olleet vaaliluettelosta poistot lain vastaisina ja mitätöi vaalilautakunnan päätökset. Palauttaako se nyt poistetut luetteloon ja lähettää vaaliasiakirjat myös heille? Heillä on oikeus asettua ehdolle ja äänestää kesäkuun saamelaiskäräjävaalissa.
Mikäli heitä ei lisätä vaaliluetteloon ja vaaleista valitetaan, onko KHO:lla muuta vaihtoehtoa kuin kumota myös nämä vaalit? Sehän kumosi edelliset vaalitkin sillä perusteella, että kaikki ne, joilla oli äänioikeus, eivät voineet osallistua vaaleihin.
Mitä vaalilautakunta tekee? Lisääkö se laittomasti poistetut vai ottaako riskin, että vaalit kumotaan toisen kerran? Mitä tämä tarkoittaisi esitutkinnassa olevien vaalilautakunnan jäsenten asemaan?
Poliisi epäilee, että vaalilautakunnan jäsenet ovat syyllistyneet syrjintään ja virka-aseman väärinkäyttöön poistaessaan saamelaisia vaaliluettelosta. Jos vaalilautakunta tekee saman virheen, josta he parhaillaan ovat esitutkinnassa, voisi olettaa, ettei se ainakaan parantaisi heidän asemaansa.