Ruotsin "Alko" ko­kei­lee it­se­pal­ve­lu­kas­so­ja – voisiko sama olla mah­dol­lis­ta vii­ni­os­tok­sil­la Suo­mes­sa?

Itsepalvelukassat ovat tuttu näky ruokamarketeissa. Erikoisliikkeissä niistä saatava tehokkuushyöty jää pienemmäksi.

Alko ei ainakaan vielä aio kokeilla itsepalvelukassoja. Se sanoo kuitenkin seuraavansa mielenkiinnolla Ruotsin kokeilua.
Alko ei ainakaan vielä aio kokeilla itsepalvelukassoja. Se sanoo kuitenkin seuraavansa mielenkiinnolla Ruotsin kokeilua.
Kuva: Arttu Laitala

Ruokakaupoissa itsepalvelukassoihin on totuttu. Mutta miltä kuulostaisi, jos voisit halutessasi maksaa myös viinipullosi itsepalvelukassalla Alkossa?

Ruotsissa tämä voi olla tulevaisuudessa mahdollista, sillä sikäläinen "Alko" eli monopoliyhtiö Systembolaget kokeilee itsepalvelukassojen toimivuutta myymälöissään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä