Ruotsi ja Tanska hakevat keinoja ra­joit­taa Ko­raa­nin polt­ta­mi­sia – Pro­fes­so­ri iki­van­has­ta laista: "Yl­lät­täen siitä on tullut Suo­mel­le hyö­dyl­li­nen kan­sain­vä­li­sis­sä ku­viois­sa"

Koraani paloi jälleen maanantaina Tukholmassa parlamentin ulkopuolella. Suomea ja Suomen Nato-prosessia on suojannut Ruotsin vallan ajoilta peräisin oleva laki, joka kieltää jumalanpilkan.

Islamin pyhien kirjojen palaessa Ruotsissa ja Tanskassa ollaan tilanteessa, jossa poliitikot joutuvat miettimään, voidaanko Koraanien polttamista rajoittaa lailla. Viimeksi Koraani paloi Ruotsissa maanantaina.

Tilanne on poikkeuksellinen, sillä kummankaan maan lainsäädäntöön ei liity samanlaista uskonrauhan rikkomiseen liittyvää lakipykälää kuin Suomessa. Sen perusteella jumalanpilkka olisi lailla kiellettyä. Sekä Ruotsi että Tanska vetoavat laajaan sananvapauteen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä