Rubio: Yh­dys­val­lat valmis yh­teis­työ­hön Ve­ne­zue­lan ny­kyi­sen johdon kanssa – ­val­mis käyt­tä­mään tar­vit­taes­sa vai­ku­tus­val­taan­sa

Rubion mukaan yhteistyöhön ryhdytään, mikäli Venezuelassa tehdään Yhdysvaltain vaatimia muutoksia. Vielä lauantaina Trump sanoi Yhdysvaltain alkavan hallita Venezuelaa.

Caracas/Helsinki/Washington
Venezuelan varapresidentti Delcy Rodriguez on julistettu maan johtajaksi.
Venezuelan varapresidentti Delcy Rodriguez on julistettu maan johtajaksi.
Kuva: JUAN BARRETO / AFP / Lehtikuva

Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion mukaan Yhdysvallat on valmis yhteistyöhön Venezuelan nykyisten johtajien kanssa, jos nämä tekevät oikeita päätöksiä. Rubio kertoo asiasta uutiskanava CBS:n haastattelussa.

Venezuelassa korkein oikeus on määrännyt varapresidentti Delcy Rodriguezin maan väliaikaiseksi johtajaksi Yhdysvaltain vangittua presidentti Nicolas Maduron. Oikeuden mukaan näin taataan Venezuelan hallinnollinen jatkuvuus ja maan puolustaminen.

– Arvioimme heidän tekojaan, emme sitä, mitä he sanovat julkisesti, Rubio sanoo viitaten Venezuelan tämänhetkisiin johtajiin.

Rubion mukaan Yhdysvallat muun muassa haluaa, että huumekauppa loppuu eikä jengiläisiä saavu enää Yhdysvaltoihin.

– Haluamme, että kyseisen maan öljyteollisuus ei hyödyttäisi merirosvoja ja Yhdysvaltojen vihollisia, vaan kansaa. Haluamme nähdä kaiken tämän tapahtuvan. Vaadimme, että näin tapahtuu, Rubio sanoo.

Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sanoo, että Yhdysvallat voi käyttää jatkossakin vaikutusvaltaansa Venezuelassa.
Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio sanoo, että Yhdysvallat voi käyttää jatkossakin vaikutusvaltaansa Venezuelassa.
Kuva: JOE RAEDLE / AFP / Lehtikuva

Mikäli Venezuela ei tee Yhdysvaltain toivomia muutoksia, Yhdysvallat tulee Rubion mukaan käyttämään vaikutusvaltaansa.

Vielä lauantain tiedotustilaisuudessa Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi, että Yhdysvallat tulee hallitsemaan Venezuelaa eikä pelkää viedä maajoukkojaan Venezuelaan tarvittaessa. Nyt Rubio taas sanoo, että Yhdysvallat olisi valmis yhteistyöhön maan nykyisten johtajien kanssa.

Rubio sanoo, että Yhdysvallat jatkaa tällä hetkellä painostusta Venezuelaa kohtaan Karibialla sijaitsevan suuren laivaston ja öljynvientikiellon avulla. Tämä antaa Rubion mukaan Yhdysvalloille valtavasti vaikutusvaltaa siihen, mitä Venezuelassa seuraavaksi tapahtuu.

Rubion mukaan Trump ei halua sulkea pois Yhdysvaltain joukkojen lähettämistä Venezuelaan, vaikka se ei tällä hetkellä ole todennäköistä.

Maduro New Yorkissa

Yhdysvallat otti lauantaina kiinni presidentti Maduron ja tämän puolison Cilia Floresin ja vei heidät pois maasta. Tällä hetkellä he ovat New Yorkissa.

Yhdysvaltalaismedian mukaan Maduro vietiin New Yorkissa Brooklynissä sijaitsevaan tutkintavankilaan. Huonomaineinen tutkintavankila on sama, jossa hiphopmoguli Sean "Diddy" Combsia pidettiin viime vuonna häneen kohdistuneen seksuaalirikosoikeudenkäynnin ajan.

Yhdysvallat syyttää Maduroa ja tämän puolisoa muun muassa huumeterrorismista. Maduro on määrä saattaa New Yorkissa oikeuden eteen CNN:n mukaan ensi viikolla.

Rodriguez: Venezuela valmis puolustautumaan

Vaikka Venezuelan korkein oikeus julisti Delcy Rodriguezin maan väliaikaiseksi johtajaksi, se ei kuitenkaan julistanut Maduroa pysyvästi estyneeksi hoitamaan virkaansa. Tämä olisi tarkoittanut uusia vaaleja 30 päivän kuluessa.

Varapresidentti Rodriguez lausui lauantaina ennen korkeimman oikeuden linjausta, että Venezuela on valmis puolustamaan itseään vastauksena Yhdysvaltain lauantain sotilasoperaatioon.

Rodriguez vaati lauantai-iltana suorassa televisiolähetyksessä Maduron ja tämän puolison vapauttamista. Rodriguez sanoi Maduron olevan Venezuelan ainoa presidentti.

Stubb painotti kansainvälistä oikeutta

Presidentti Alexander Stubb kommentoi sunnuntaina iltapäivällä viestipalvelu X:ssä Yhdysvaltain lauantaista iskua Venezuelaan. Hän kommentoi tuolloin ensi kertaa asiaa julkisuuteen.

Stubbin mukaan Maduron hallinto on pitkään ollut vailla legitimiteettiä.

– Vaalit vuonna 2024 olivat räikeän epärehelliset. Suomi on tämän osana Euroopan unionia todennut. EU on myös asettanut pakotteita Venezuelalle, Stubb sanoi kommentissaan.

Presidentti Alexander Stubb ei suoraan tuominnut Yhdysvaltain toimia.
Presidentti Alexander Stubb ei suoraan tuominnut Yhdysvaltain toimia.
Kuva: Jim Watson / AFP / Lehtikuva

Stubbin mukaan kaikilla valtioilla on kuitenkin vastuu kunnioittaa kansainvälistä oikeutta ja toimia sen mukaisesti.

– Tämän periaatteen säilyminen on Suomen intresseissä. Se on ulkopolitiikkamme kulmakivi.

Presidentti ei viestissään suoraan tuominnut Yhdysvaltain toimintaa eikä maininnut Maduron ja tämän vaimon kaappausta ja maasta viemistä.

YK:n turvallisuusneuvosto koolle

YK:n turvallisuusneuvosto kokoontuu maanantaina hätäkokoukseen Yhdysvaltain Venezuelaan lauantaina tekemän iskun vuoksi. Kokouksen on määrä alkaa iltapäivällä viideltä Suomen aikaa.

Asiasta kertoi myöhään lauantaina Somalia, joka toimii tässä kuussa neuvoston puheenjohtajana. Diplomaattilähteiden mukaan neuvosto kokoontuu Venezuelan pyynnöstä.

Lähteenä myös AFP.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä