Ro­va­nie­men poliisi pääsee töihin lin­ja-au­to­ase­man mo­duu­liin ke­sä­kuus­sa – harmaat kontit ko­ris­ta­vat ka­tu­ku­vaa vuoteen 2029, jolloin uusi pää­po­lii­si­ase­ma val­mis­tuu

Etätöitä tehneet poliisit pääsevät linja-autoaseman vierelle pystytettyihin työtiloihin. Uuden pääpoliisiaseman alta on jo hakattu metsää ja maarakennustyöt alkavat tässä kuussa.

LInja-autoaseman tienoilla kulkija ei ole voinut olla huomaamatta poliisin väliaikaista moduulia. Kolmikerroksisesta rakennuksesta tulee kymmenien poliisien työpaikka vuoteen 2029 asti.
LInja-autoaseman tienoilla kulkija ei ole voinut olla huomaamatta poliisin väliaikaista moduulia. Kolmikerroksisesta rakennuksesta tulee kymmenien poliisien työpaikka vuoteen 2029 asti.
Kuva: Jussi Leinonen

Lapin poliisilaitoksen työntekijöitä odottaa helpotuksen hetki, kun he pääsevät muuttamaan uusiin väliaikaisiin työtiloihin. Linja-autoaseman tontille rakenteilla oleva kolmikerroksinen moduuli valmistuu kesäkuun alkuun mennessä.

– On tosi hyvä, että me saadaan väliaikaistilat.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä