Tilaajille

Ro­va­nie­men miek­ka­is­ku eteni tut­kin­nas­ta oi­keu­teen poik­keuk­sel­li­sen no­peas­ti – pelkkä ri­kos­ni­mi­ke ei rat­kai­se, mikä juttu hoi­de­taan ensin

Rikosylikomisario Pälvi Suokkaan mukaan rikoksia ei voi pelkästään rikosnimikkeet perusteella laittaa etusijajärjestykseen. Myös tutkintatoimenpiteitä tulee arvioida tapauskohtaisesti.
Rikosylikomisario Pälvi Suokkaan mukaan rikoksia ei voi pelkästään rikosnimikkeet perusteella laittaa etusijajärjestykseen. Myös tutkintatoimenpiteitä tulee arvioida tapauskohtaisesti.
Kuva: Pekka Aho

Rovaniemen miekkaiskuna tunnettu rikos eteni poliisin esitutkinnasta käräjäoikeuden käsittelyyn nopeasti, sillä aikaa meni sen tapahtumahetkestä tuomioon noin kaksi kuukautta.

Aluesyyttäjä Maija Aarto ja rikosylikomisario Pälvi Suokas sanovat, että pikaisen aikataulun mahdollisti hyvä yhteistyö.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä