Tilaajille

Ro­va­nie­mel­lä nel­jän­nen hau­taus­maan ul­ko­puo­lel­le lepää pino pois­tet­tu­ja hau­ta­ki­viä – "Hau­tau­soi­keus vel­voit­taa omaisia pi­tä­mään huolta hau­dois­ta"

Hautaoikeuden haltijalla on monia mahdollisuuksia estää oikeutensa menetys.

Rovaniemellä neljännen hautausmaan ulkopuolelle on pinottu kymmenittäin hautakiviä. Muistomerkit on poistettu paikoiltaan, sillä niiden haltijat ovat menettänyt hautaoikeutensa.
Rovaniemellä neljännen hautausmaan ulkopuolelle on pinottu kymmenittäin hautakiviä. Muistomerkit on poistettu paikoiltaan, sillä niiden haltijat ovat menettänyt hautaoikeutensa.
Kuva: Iiro Kerkelä

Seurakunta on pinonnut hautakiviä Rovaniemen neljännen hautausmaan ulkopuolelle. Lukija lähestyi Lapin Kansaa ihmetellen, että miksi seurakunta on poistanut hautakivet ja jättänyt ne röykkiöksi hautausmaan ulkopuolelle.

Rovaniemen seurakunnan hautatoimen päällikkö Miia Ylipulli kertoo, että hautakivet on poistettu, sillä hautapaikoista ei ole pidetty huolta.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä