RoPS:n uusi pää­val­men­ta­ja on pel­lo­lai­sit­tain puhuva por­tu­ga­li­lai­nen: "Tunnen itseni ihan lap­pi­lai­sek­si ka­ve­rik­si"

RoPS:n miesten päävalmentaja Diogo Pinto viihtyy Rovaniemellä ja vaatii pelaajiltaan paljon. Hän haluaa joukkueeltaan voittavaa jalkapalloa.

Ounashallissa on uusi sheriffi. Portugalilainen Diogo Pinto rekryttiin RoPS:n päävalmentajaksi 1+1-mallisella sopimuksella.
Ounashallissa on uusi sheriffi. Portugalilainen Diogo Pinto rekryttiin RoPS:n päävalmentajaksi 1+1-mallisella sopimuksella.
Kuva: Pekka Aho

Tammikuun toisella viikolla Ounasvaaran kuusikoissa pakkanen paukkuu pitkälti yli kolmenkymmenen asteen lukemissa, mutta Ounashallissa lentää hiki. Rovaniemen Palloseuran miesten edustusjoukkue on juuri aloittanut harjoituskautensa.

Hämärässä hallissa harjoittelee parikymmentä jalkapalloilijaa ja harjoitusta johtaa parransänkinen portugalilainen Diogo Pinto, 36.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa Lapin Kansa Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä