Sosiaalisen median palvelu Tiktok suunnittelee rakentavansa miljardin euron datakeskuksen Suomeen, kertoo uutistoimisto Reuters. Tiktokin tiedottaja vahvisti asian Reutersille, mutta ei suostunut kommentoimaan tarkempia yksityiskohtia.
Tiktokin omistaa kiinalainen ByteDance-yhtiö, ja se on yrittänyt vastata eurooppalaisten huoliin, että Kiinan hallinto voisi päästä käsiksi palvelun eurooppalaisten käyttäjien tietoihin.
Palvelu on joutunut viranomaisten hampaisiin myös Yhdysvalloissa. Presidentti Donald Trumpin hallinto on uhannut kieltää palvelun käytön, ellei se myy toimintojaan Yhdysvalloissa.
Tiktok avasi aiemmin tässä kuussa datakeskuksen Norjassa. Reutersin lähteiden mukaan palvelu aikoo avata useita uusia datakeskuksia tulevina vuosina.