Rat­ti­juop­po­ja jäi kiinni Ke­mis­sä, mök­ki­mur­to Yli­tor­niol­la

Kemissä Karihaaranväylällä jäi perjantai-iltana kiinni nainen, jota epäillään törkeästä rattijuopumuksesta. Poliisipartio pysäytti perjantai-iltana henkilöauton, jota kuljetti 54-vuotias nainen. Naisen ajokyky tarkastettiin ja hän puhalsi alkometriin 3,02 promillen lukemat. Naisen ajokortti otettiin haltuun ja hänet määrättiin ajokieltoon.

Poliisipartiot pitivät perjantaina puhallutusratsiaa Kiveliönkadulla Kemissä. 74-vuotias mies puhalsi rattijuopumuksen ylittävän rajan 0,3 mg/litrassa. Miestä epäillään rattijuopumuksesta, ja hänet määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon.

Ylitornion Kuussaaressa on paljastunut mökkimurto. Mökin omistaja oli käynyt mökillään pidemmän poissaolojakson jälkeen ja huomannut, että mökkiin oli murtauduttu. Mökistä oli anastettu mm. työkaluja ja televisio.

Ilmoita asiavirheestä