Räpylä ja kilpi vaih­tui­vat ka­me­raan – Toni Es­ke­li­ses­tä ei tullut Kärp­pien lii­ga­maa­li­vah­tia, mutta hän löysi uuden in­to­hi­mon va­lo­ku­vauk­ses­ta

Kärppien A-nuorissa kiekkoili vuosina 2012–2014 harvinaisen nimekkäitä pelaajia, joista moni on tehnyt hienon uran maailmalla.

Sebastian Aho on pesunkestävä NHL-tähti. Jesse Puljujärvi, Arttu Ruotsalainen, Markus Nutivaara ja Saku Mäenalanen ovat pelanneet NHL:ssä. Sakari Manninen puolestaan on aloittamassa ensimmäistä kauttaan kirkkaissa valoissa.

Vili Saarijärvi on valittu Liigan parhaaksi puolustajaksi ja Ville Leskinen Liigan tähdistökentälliseen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä