Ranuan kunta ei löy­tä­nyt Ja­pa­ni­ta­loon uutta vuok­ra­lais­ta, kiin­teis­tö aiotaan laittaa myyn­tiin

-
Kuva: Jouni Porsanger

Ranuan kunnan omistamaan Japanitaloon ei ole löytynyt uutta vuokralaista, joten talo aiotaan laittaa myyntiin. Kunnanhallitus käsittelee asiaa kokouksessaan ensi maanantaina.

Japanitalo rakennettiin Simojärven rannalle vuonna 1998 Ranuan ja Iwasakimuran ystävyyskuntasopimuksen myötä, ja talon toimintaa on pyöritetty yrittäjävetoisesti.

Kun Japanitaloa pitkään luotsannut yrittäjä Tuija Seppänen irtisanoi vuokrasopimuksen alkutalvesta, on talo ollut sen jälkeen tyhjillään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä