Puu­tiai­sai­vo­tu­leh­dus­ten määrä on Län­si-Poh­jas­sa on seit­sen­ker­tais­tu­nut kym­me­nes­sä vuo­des­sa – ris­kia­luei­ta Simo ja Kemin ete­läo­sat

Puutiaisten eli punkkien levittämä puutiaisaivotulehdus on yleistynyt moninkertaisesti Länsi-Pohjassa.
Puutiaisten eli punkkien levittämä puutiaisaivotulehdus on yleistynyt moninkertaisesti Länsi-Pohjassa.

Puutiaisten levittämän puutiaisaivotulehdusten eli TBE-tapausten määrä on ollut Manner-Suomessa nousussa koko 2010-luvun, kertoo lääkeyritys Pfizer.

Kehitys on näkynyt erityisen selvästi Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä, jossa TBE-tapausten määrä on peräti seitsenkertaistunut viimeisten kymmenen vuoden aikana.

Vuosina 2001–2010 Länsi-Pohjassa todettiin vain neljä TBE-tapausta, kun taas vuosina 2011–2020 tapauksia oli yhteensä 28.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä