Lukijalta
Mielipidekirjoitus

Puo­lus­tus­se­lon­te­ko uusiksi

Hallitus hyväksyi äsken puolustusselonteon. Siinä sanotaan, että Suomi ei kuulu sotilasliittoihin. Tekstin mukaan silti vaikuttaa siltä, että Suomi on Naton jäsen tai ainakin hyvin läheinen liittolainen. Selonteossa sanotaan:

Vahva ja yhtenäinen Nato on Euroopan ja Suomen intresseissä. EU−Nato-yhteistyön tiivistäminen on yhä tärkeämpää ja tuo lisäarvoa toimintaympäristön haasteisiin vastaamiseksi. Suomi kehittää Nato-kumppanuutta omista lähtökohdistaan ja hyödyntää Naton tarjoamia kumppanuustyökaluja ja yhteistyöohjelmia Suomen puolustuksen vahvistamisessa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi