Punk­ki­lää­ke tekee koiran kakasta myr­kyl­lis­tä, muis­tut­taa Vuoden eläin­lää­kä­ri

Punkit, kyyt ja lääkityn koiran kakka: kolme vaaraa, jotka tavallisen lemmikinomistajan kannattaa nyt huomioida.

Oulun ympäristöjohtaja Leena Tuuri on saanut Vuoden eläinlääkärin tunnustuksen. Arkistokuva vuodelta 2024.
Oulun ympäristöjohtaja Leena Tuuri on saanut Vuoden eläinlääkärin tunnustuksen. Arkistokuva vuodelta 2024.
Kuva: Mikko Halvari

Tavallisen kissan tai koiran omistajan kannattaisi juuri nyt huomioida kolme vaaraa: punkit, kyyt ja punkkilääkityn eläimen uloste.

Vuoden eläinlääkäri Leena Tuuri huomauttaa, että kyyt kömpivät esille lämmittelemään ensimmäisten aurinkoisten päivien myötä, joten niiden kanssa kannattaa olla tarkkana.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä