Pulli hyppäsi sentin erolla pi­tuu­den olym­pia­fi­naa­liin: "Sel­vi­si vasta haas­tat­te­lu­pis­teel­lä"

Tokio
Kristian Pulli ylsi hyppyfinaaliin. Arkistokuva.
Kristian Pulli ylsi hyppyfinaaliin. Arkistokuva.
Kuva: Jarmo Kontiainen

Kristian Pulli selviytyi nipin napin miesten pituushypyn olympiafinaaliin Tokiossa.

Pullin tulos 796 riitti loppukilpailuun täpärästi 12:ntena eli viimeisenä miehenä. Hän jätti Uruguayn Emiliano Lasan taakseen vain sentin erolla. Tasainen tilanne tiesi sitä, ettei Pulli itsekään ollut tietoinen finaalipaikastaan samaan aikaan kuin tv-katsojat.

– Oli itselle aika epäselvää loppuun asti. Selvisi vasta tuolla haastattelupisteellä, että pääsin finaaliin. Ei siellä kukaan ehtinyt tulla huutelemaan katsomosta, Pulli kertoi STT:lle.

– Hermoja raastavaa oli ja senttipeliä.

Pulli hyppäsi parhaan tuloksensa toisella yrityksellään. Ensimmäinen hyppy kantoi 771, toinen oli yliastuttu.

– Aika hyvin pystyin säilyttämään sellaisen tyynen viileyden, mutta aina se kuitenkin stressaa. Iso kilpailu, ja täytyy saada kolmella hypyllä irti. Itsellä on kuitenkin ollut sellaista, että karsinnat pikkusen takkuavat. Nyt on hyvä fiilis, kun voi lähteä rauhassa finaaliin, Pulli sanoi.

– Nyt tulokset nollataan ja lähdetään keskittymään finaaliin. Siellä on taas kaikki mahdollista.

Pulli arvioi, että finaalissa mitaliin täytyy hypätä yli 830. Hänen ennätyksensä on 827, ja tällä kaudella hän on hypännyt 824.

Karsintojen ykkönen oli Kuuban Juan Miguel Echevarria, joka hyppäsi 850. Yli 815:n karsintarajan hyppäsivät myös Kreikan Miltiadis Tentoglou (822) ja Japanin Yuki Hashioka (817).

Pituuden loppukilpailu hypätään maanantaina.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä