Posion Kais­la­ko­din asu­mis­tur­val­li­suu­teen ti­la­päis­jär­jes­te­ly – kunta mää­rit­te­li vuok­raus­pe­rus­teet kahden muun kiin­teis­tön se­nio­ri­asun­noil­le

Posion Kaislakoti syyskuussa 2025.
Posion Kaislakoti syyskuussa 2025.
Kuva: Reino Hämeenniemi

Posion Kaislakodin eli entisen sotavammaisten palvelutalon asukkaat voivat jatkaa asunnoissaan vähintään maaliskuun loppuun asti.

Kunnan tulevaisuusvaliokunta käsitteli asiaa ja totesi, että kunta hoitaa Kaislakodin asukkaiden poistumisturvallisuuden tammi–maaliskuun ajan poikkeusjärjestelyillä. Maaliskuun jälkeen kunta tarjoaa Kaislakodin asukkaille senioriasuntoja kunnan muista vuokrataloista.

Kaislakodin asukkailla on vielä voimassa Lapin hyvinvointialueen (Lapha) kanssa tehdyt vuokrasopimukset.

Hyvää juhannusta!

Lue Lapin Kansa Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Kaikki sisällöt verkossa ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Kuvagalleriat ja livelähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä