Poliisi kertoo tutkivansa alaikäisen pojan epäiltyä tappoa Nokialla Pirkanmaalla. Poliisin mukaan poika oli syntynyt vuonna 2008 eli tämä oli teini-ikäinen.
Iltalehti kertoi aiemmin tietoihinsa perustuen, että vainaja olisi löytynyt Koskenmäki-Tervasuon koulun läheltä. Rikosylikomisario Jari Kinnunen kuitenkin kertoo STT:lle, ettei löytöpaikka ole koulun lähellä. Kinnusen mukaan kuollut löydettiin Emäkosken rannasta.
Koskenmäki-Tervasuon koulun rehtori Terhi Niinimaa myös kertoi aiemmin STT:lle, ettei kuollut ole koulun oppilas. Hänen mukaansa koulun oppilaille ja näiden huoltajille on kuitenkin tarvittaessa keskusteluapua koululla.
Poliisi kertoo saaneensa tehtävän Nokialle Koskenmäkeen aamuseitsemän jälkeen. Poliisin mukaan ruumiin löytöpaikalla tehtyjen havaintojen perusteella asiaa tutkitaan epäiltynä tappona.
Poliisilla ei ole tapauksessa tällä hetkellä epäiltyä. Kinnunen painottaakin, että tapauksen nimike voi vielä muuttua esimerkiksi kuolemansyyntutkinnaksi. Tällöin tapaukseen ei epäiltäisi liittyvän rikosta.
– Siellä löytöpaikalla on vain ollut sellaisia seikkoja, jotka antavat epäillä, että asialla on ollut muitakin tai että siellä paikalla olisi ollut muitakin, hän kertoo.
Kinnunen ei kommentoi, kuka teki alun perin ilmoituksen kuolleesta.
Suruliputus Nokialla lauantaina
Nokian kaupunki järjestää huomenna kaupungin yläkouluilla suruliputuksen kuolleena löytyneen alaikäisen pojan vuoksi. Kaupunki kertoo saaneensa tiedon kuolleena löytyneestä nuoresta tänään ja esittää osanottonsa tämän läheisille.
Kaupunki myös kertoo nuorisopalvelujen toimivan viikonloppuna ja ensi viikolla tehostetusti. Keskusteluapua on tarjolla nuorisotiloilla perjantaista maanantaihin. Nuorisopalvelut myös menee nuorten pariin seuraavan kolmen viikon ajan kesäautolla.
Lisäksi kouluilta sekä sosiaali- ja kriisipäivystyksestä on saatavilla keskusteluapua. Koulujen oppilashuollon työntekijät eli kouluterveydenhoitajat ja koulukuraattorit ovat tavoitettavissa kouluilla kesäkuussa koulujen päätyttyä.
– Jos lapsella tai nuorella on tarve päästä purkamaan huoltaan tai suruaan, oppilashuollon työntekijöiden kanssa voi sopia keskusteluajan, kaupungin tiedotteessa kerrotaan.