Pääkirjoitus: Suomen Pi­sa-tu­lok­set ovat las­ke­neet jo lähes koko 2000-lu­vun ajan – häm­mäs­tyt­tä­vin­tä il­miös­sä on se, ettei kor­jaus­lii­ket­tä ole on­nis­tut­tu te­ke­mään

Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Po­lii­si: Karhu puri miestä Piek­sä­mäel­lä Ete­lä-Sa­vos­sa

Pieksämäki / Helsinki

Talvipesästä herännyt karhu puri miestä Pieksämäellä Etelä-Savossa perjantaina, Itä-Suomen poliisilaitos kertoo. Poliisin mukaan karhu oli purrut miestä käteen ja jalkaan, minkä jälkeen eläin oli paennut paikalta.

Mies loukkaantui tilanteessa kuitenkin vain lievästi. Hän oli päässyt omin avuin sairaalaan, jossa tapauksesta oli tehty ilmoitus poliisille.

Poliisin mukaan mies oli törmännyt metsässä karhujen talvipesään, jossa oli ollut yhteensä viisi karhua. Emon lisäksi pesässä oli kolme viimevuotista pentua ja yksi edellisvuotinen pentu. Emo ja nuorimmat pennut olivat paenneet välittömästi paikalta eri suuntiin, mutta vanhempi pentu oli hyökännyt ensin miehen kimppuun, poliisi kertoo.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita