19.41 Linja-autossa Rovaniemen ja Ivalon välillä mahdollinen korona-altistuminen
Sunnuntaina 18.7. on voinut altistua koronavirukselle Rovaniemen ja Ivalon välisellä linja-automatkalla kello 17.20–21.05.
15.40 Sodankylässä todettu heinäkuussa kuusi koronatartuntaa
Sodankylässä on heinäkuun aikana todettu yhteensä kuusi koronatartuntaa. Yhden tartunnan jäljitystyö on vielä kesken, mutta toistaiseksi tartuntaan ei tiedetä liittyvän altistumisia Sodankylässä julkisilla pakoilla.
Muiden tartuntojen jäljitystyö on valmis, eikä tartuntoihin liity altistumisia julkisilla paikoilla. Osa tartunnoista on todettu ulkopaikkakuntalaisilla henkilöillä.
Kunnassa on tarjolla hyvin aikoja koronarokotuksiin. Kunta kannustaa sodankyläläisiä varaamaan ajan rokotukseen.
Sodankylässä tulee edelleen noudattaa kaikkia yleisiä turvallisuus- ja hygieniaohjeita. Kasvomaskin käyttöä suositellaan kaikissa julkisissa sisätiloissa ja kulkuneuvoissa, joissa ei voida pitää turvaväliä.
14.02 Lapin sairaanhoitopiirissä viisi uutta tartuntaa
Lapin sairaanhoitopiirissä on todettu perjantaina viisi uutta koronatartuntaa.
Tartunnoista kolme testattiin Rovaniemellä. Kaksi testatuista on paikkakuntalaisia, joista toinen on saanut tartunnan alueen ulkopuolelta ja toisen tartunnan lähde on epäselvä. Kolmas Rovaniemellä testattu on ulkopaikkakuntalainen ja myös tartunnan lähde on alueen ulkopuolelta.
Inarissa todettiin ulkopaikkakuntalaisen henkilön tartunta, jonka tartunnan lähde on myös alueen ulkopuolelta.
Lisäksi Sodankylässä todettiin paikkakuntalaisen henkilön tartunta, jossa tapauksen tarkempi selvittely on vielä kesken.
13.25 Rovaniemen K-Citymarketissa on voinut altistua koronalle
Rovaniemen K-Citymarketissa on voinut altistua koronavirukselle lauantaina 17. heinäkuuta kello 10–18 ja maanantaina 19. heinäkuuta kello 12–20. Altistuminen on voinut tapahtua elintarvikepuolella.
Lapin sairaanhoitopiiri kehottaa Citymarketissa elintarvikepuolella mainittuna aikoina asioineita hakeutumaan koronatestiin matalalla kynnyksellä.
Rovaniemen kaupunki muistuttaa, että maskisuositusta julkisissa sisätiloissa ja julkisissa kulkuneuvoissa on edelleen tärkeä noudattaa.
Testauspaikat aukioloaikoineen löytyvät kaupungin verkkosivuilta.
11.59 Suomessa on todettu 412 uutta koronatartuntaa
Suomessa on raportoitu 412 uutta koronavirustartuntaa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Viimeisten kahden viikon aikana on raportoitu 4 204 tartuntaa, mikä on 1 657 enemmän kuin edellisten kahden viikon aikana.
Kaikkiaan koronavirustartuntoja on raportoitu Suomessa 102 042.
THL:n mukaan Suomessa on koronaviruksen vuoksi sairaalahoidossa 56 ihmistä. Heistä tehohoidossa on 9.
Yhteensä sairaalahoidossa olevien määrä on pysynyt samana kuin keskiviikkona, jolloin THL viimeksi tiedotti asiasta. Tehohoidossa olevien määrä on kuitenkin laskenut keskiviikosta yhdellä.
10.20 Länsi-Pohjassa kolme uutta tartuntaa
Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä on torstain jälkeen todettu kolme uutta koronavirustartuntaa. Tartunnanjäljitys on menossa.
Tällä viikolla tapauksia on sairaanhoitopiirin alueella ollut yhteensä 19. Se on kesäkuun ensimmäisen viikon jälkeen korkein tapausmäärä. Lisääntyvien tapausten vuoksi alueen ilmaantuvuusluku on nopeasti noussut. Kahden viikon ilmaantuvuus sataatuhatta asukasta kohden on nyt 40.
Nyt todetuista tapauksista ei ole vielä varianttimääritystä käytössä. Sairaanhoitopiirin mukaan on kuitenkin oletettavaa, että myös Länsi-Pohjassa valtaosa tartunnoista on herkästi tarttuvaa delttavarianttia, sillä Etelä-Suomessa valtaosa uusista tapauksista on ollut deltaa.
Sama tilanne on Ruotsin puolella Norrbottenissa, jossa tautitilanne on sinänsä rauhoittunut muun muassa hyvin edenneiden rokotusten vuoksi.
Deltavariantti näyttää sairaanhoitopiirin mukaan tarttuvan myös yhden ja jopa kahden koronavirusrokotteen saaneille. Rokotetuilla tauti on ollut selkeästi lievempi, mikä johtajaylilääkärin Jyri J. Taskilan mukaan puoltaa rokotteen ottamista.
Sairaalahoidossa tai tehohoidossa ei ole tällä hetkellä koronapotilaita Länsi-Pohjan keskussairaalassa.