Peppi Kokko rat­sas­ti en­sim­mäi­sen Suomen mes­ta­ruu­ten­sa

Mäntyharjulla järjestettyyn juniorien SM-kisoihin osallistui Kokon lisäksi Meri-Lapin Ratsastajien Nelli-Maria Inna, joka sijoittui luokassaan viidenneksi.

Meri-Lapin Ratsastajien Peppi Kokko ja Damasco Caniceira juhlivat kouluratsastuksessa junioreiden Suomen mestaruutta.
Meri-Lapin Ratsastajien Peppi Kokko ja Damasco Caniceira juhlivat kouluratsastuksessa junioreiden Suomen mestaruutta.
Kuva: Tuuli Männistö

Meri-Lapin Ratsastajien keminmaalainen Peppi Kokko, 17, ratsasti viikonloppuna ensimmäisen Suomen mestaruutensa, kun hän otti kouluratsastuksessa junioreiden SM-kultaa hevosellaan Damasco Caniceira.

Kokko ratkaisi mestaruuden sunnuntaina, kun hän sai Kür-ohjelmasta ennätyspisteensä 72,63, ja repi eroa toiseksi tulleeseen Helsingin Ratsastajien Ulrika Salmiseen ja Gilmoreen.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä