Pel­ti­po­lii­sit: Jo­kai­ses­ta pie­nes­tä­kin yli­no­peu­des­ta on läh­te­nyt lo­ka­kuus­ta lähtien au­toi­li­jal­le kirje – yksi lu­mi­hiu­ta­le voi pilata kuvan

Teille tulee pian satoja peltipoliiseja lisää, joten kaasujalan kanssa saa olla tarkkana.

Suomen teille on tulossa ehkä jopa 350 automaattista nopeusvalvontakameraa lisää lähiaikoina. Poliisin kamerahankinnan kilpailutus saadaan päätökseen alkuvuodesta ja tämän jälkeen kameroita aletaan asentaa teiden varsille.

–Rahat kameroihin ovat olemassa ja kilpailutuksessa selviää, mikä tulee olemaan niiden hinta eli saadaanko varoilla 150 vai 350 kameraa. Pelkästään suuriin kaupunkeihin, kuten Tampereelle, Turkuun, Espooseen, Helsinkiin ja Ouluun tulee kymmenittäin uusia kameroita, kertoo poliisin liikenneturvallisuuskeskuksen johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein .

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä